William Thomson.

17.12.2014 17:43 | Autor: redakcia

Dnes si pripomíname výročie úmrtia škótskeho  fyzika Williama Thomsona, ktorý je ale oveľa známejší pod svojim šľachtickým menom lord Kelvin.

Bol  to významný vedec z celosvetového pohľadu. Bol jeden z najvplyvnejších vedcov 19. storočia. Objavil napr. prístroj na meranie elektriny v atmosfére, nový typ buzoly, osobne sa zúčastnil na kladení transatlantického telekomunikačného kábla. Pochopil, aké dôležité je spojenie Spojených štátov amerických a Európy a zanechal aj niekoľko vynálezov na zlepšenie prenosu dat medzi kontinentami.

Zanechal po sebe neuveriteľných 661 vedeckých publikácii a 70 patentov. Jeho meno nám pripomína teplotná stupnica, ktorú vo veľkom využivajú fyzici zaoberajúci sa fyzikou slnka, či nízkych teplôt. V meteorológii poznáme oblaky Kelvin – Helmholzove   a  námorníci sa zase pri svojich plavbách stretávajú s vlnami na moriach a oceánoch- Kelvinove vlny.

Jeho obsiahle dielo sa zavŕšili 17.decembra 1907, ale jeho vynálezy a zlepšováky aj z kalorimetrie, sa budú používať ešte dlho.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Arktické ochladenie na konci februára!

Arktické ochladenie na konci februára!

Odkiaľ pochádza arktický vzduch ? Nad územím Slovenska sa strieda 6...

Valentín, Valentín, aké počasie nám prinesieš ?

Valentín, Valentín, aké počasie nám prinesieš ?

Niektorý ľudia vravia, že už chcú, aby prišlo oteplenie, niektorý...

Keď fúka zo Sahary.

Keď fúka zo Sahary.

Viete, čo to je "lokálny vietor? Je to vietor,...

Lyžovačka? Ešte áno!

Lyžovačka? Ešte áno!

Aj keď už stále častejšie hľadíme do katalógov na letnú...