William Thomson.

17.12.2014 17:43 | Autor: redakcia

Dnes si pripomíname výročie úmrtia škótskeho  fyzika Williama Thomsona, ktorý je ale oveľa známejší pod svojim šľachtickým menom lord Kelvin.

Bol  to významný vedec z celosvetového pohľadu. Bol jeden z najvplyvnejších vedcov 19. storočia. Objavil napr. prístroj na meranie elektriny v atmosfére, nový typ buzoly, osobne sa zúčastnil na kladení transatlantického telekomunikačného kábla. Pochopil, aké dôležité je spojenie Spojených štátov amerických a Európy a zanechal aj niekoľko vynálezov na zlepšenie prenosu dat medzi kontinentami.

Zanechal po sebe neuveriteľných 661 vedeckých publikácii a 70 patentov. Jeho meno nám pripomína teplotná stupnica, ktorú vo veľkom využivajú fyzici zaoberajúci sa fyzikou slnka, či nízkych teplôt. V meteorológii poznáme oblaky Kelvin – Helmholzove   a  námorníci sa zase pri svojich plavbách stretávajú s vlnami na moriach a oceánoch- Kelvinove vlny.

Jeho obsiahle dielo sa zavŕšili 17.decembra 1907, ale jeho vynálezy a zlepšováky aj z kalorimetrie, sa budú používať ešte dlho.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Konečne zmena ?!. Po dlhých dňoch a týždňoch sa nám...

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Kde sa sformoval a čo priniesol? Tropická búrka (neskôr tropická cyklóna)...