Budeme bez vtáčieho spevu ?

22.3.2015 9:51 | Autor: redakcia

Niet nad príjemnejšie prebudenie, ako keď nám na začiatok nového dňa prespevujú vtáčiky, veselo spievajú a oslavujú nový deň.
Vtáci opanovali takmer všetky ekosystémy. Dokázali sa prispôsobiť púšťam, nájdeme ich aj na snehových pláňach. Pestré perie pretŕčajú v trópoch a už začínajú svojim spevom budiť aj nás, v stredných zemepisných šírkach. Existuje však predsa niečo, čomu sa im nedarí prispôsobiť. Ide o klimatické zmeny. Britskí ekológovia z Univerzity v Exetery zistili, že na vyhynutie je každý ôsmy vtáči druh naprieč všetkými kontinentami. Ak sa pozrieme na Európu, tak tu sa za posledné tri desaťročia znížilo monožstvo vtákov o viac ako 400 miliónov ! 90% týchto strát bolo zaznamenaných medzi tými najbežnejšími druhmi, ako je vrabec, škovránok, či škorec.
Vtákom tohto roka je práve obyčajný vrabec, poľný aj domový. Ubúda ho, v mestách ho už takmer niet a miznú aj z dedín. Tešme sa z vtáčieho poskakovanie a pospevovania, aby sme  našim vnukom mohli povedať o prírode v minulosti čo najviac.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Kde sa sformoval a čo priniesol? Tropická búrka (neskôr tropická cyklóna)...

Meteorologická jar začala najchladnejším ránom!

Meteorologická jar začala najchladnejším ránom!

Zima naplno udrela v jej závere V studenom, pôvodom arktickom...