Budeme bez vtáčieho spevu ?

22.3.2015 9:51 | Autor: redakcia

Niet nad príjemnejšie prebudenie, ako keď nám na začiatok nového dňa prespevujú vtáčiky, veselo spievajú a oslavujú nový deň.
Vtáci opanovali takmer všetky ekosystémy. Dokázali sa prispôsobiť púšťam, nájdeme ich aj na snehových pláňach. Pestré perie pretŕčajú v trópoch a už začínajú svojim spevom budiť aj nás, v stredných zemepisných šírkach. Existuje však predsa niečo, čomu sa im nedarí prispôsobiť. Ide o klimatické zmeny. Britskí ekológovia z Univerzity v Exetery zistili, že na vyhynutie je každý ôsmy vtáči druh naprieč všetkými kontinentami. Ak sa pozrieme na Európu, tak tu sa za posledné tri desaťročia znížilo monožstvo vtákov o viac ako 400 miliónov ! 90% týchto strát bolo zaznamenaných medzi tými najbežnejšími druhmi, ako je vrabec, škovránok, či škorec.
Vtákom tohto roka je práve obyčajný vrabec, poľný aj domový. Ubúda ho, v mestách ho už takmer niet a miznú aj z dedín. Tešme sa z vtáčieho poskakovanie a pospevovania, aby sme  našim vnukom mohli povedať o prírode v minulosti čo najviac.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Arktické ochladenie na konci februára!

Arktické ochladenie na konci februára!

Odkiaľ pochádza arktický vzduch ? Nad územím Slovenska sa strieda 6...

Valentín, Valentín, aké počasie nám prinesieš ?

Valentín, Valentín, aké počasie nám prinesieš ?

Niektorý ľudia vravia, že už chcú, aby prišlo oteplenie, niektorý...

Keď fúka zo Sahary.

Keď fúka zo Sahary.

Viete, čo to je "lokálny vietor? Je to vietor,...

Lyžovačka? Ešte áno!

Lyžovačka? Ešte áno!

Aj keď už stále častejšie hľadíme do katalógov na letnú...