Počasie a dejiny.

18.6.2015 18:11 | Autor: redakcia

Dnešný dátum sa v histórii spája s významnou dejinnou udalosťou.

Je to 200 rokov, čo  18. júna Napoleon prehral bitku pri Waterloo. Do priebehu tejto veľkej bitky medzi Francúzskom na jednej strane a Angličanmi , Prusmi a Holanďanmi na strane druhej , výrazne zasiahlo aj počasie.

Napoleon od 15. júna rýchlo  postupoval Belgickom, vyhrával jednu čiastkovú bitku za druhou, až sa dostal k mestečku Waterloo, neďaleko Bruselu a tu sa zastavil. Koncentroval svoju armádu a sily na veľký boj. Ale…. do tohto súboja armád  zasiahol intenzívny dážď. Aj keď uplynulé dni boli slnečné a horúce, vytvorila sa oblasť nízkeho tlaku vzduchu nad Britskými ostrovmi. Studený front priniesol  silné búrky už  17. júna počas dňa, keď sa podľa zápisov v kronikách okolitých obcí vyskytli aj veľké krúpy. Pršalo aj v noci a aj zrána 18. júna, preto sa aj začiatok bitky posúval z 8.hodny na približne 11. hodinu predpoludním. Dážď však výrazne zmenil podmienky na bitevnom poli. Po daždi sa vytvorilo blato, ktoré  úplne paralyzovalo postup francúzskej armády. Delostrelectvo sa zabáralo do blata, ťažko postupovala pechota aj jazdectvo.  Francúzska armáda úplne stratila svoje pozície a nedokázala rýchlo reagovať . Bitka skončila veľkým fiaskom pre Francúzov.  Napoleon z bojiska utiekol a skončil vo vyhnanstve.

Touto bitkou skončila éra Napoleona a začalo sa dlhšie obdobie pokoja v Európe.   Victor Hugo vo svojo diele Bedári spomína, že keby nebolo pár kvapiek vody, čo padala v Belgicku, mohlo byť všetko inak.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Konečne zmena ?!. Po dlhých dňoch a týždňoch sa nám...

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Kde sa sformoval a čo priniesol? Tropická búrka (neskôr tropická cyklóna)...