Problémy v Británii.

30.12.2015 19:43 | Autor: redakcia

Nad Britskými ostrovmi sa už dlhšiu dobu striedajú jedna tlaková níž za druhou. Veľmi častý presun tlakových níží spôsobuje problémy v tejto časti Európy už od začiatku decembra.
Povodne skúšajú trpezlivosť a výdrž Angličanov a všetkých záchranných zložiek v tejto krajine. Jedna níž odišla a už sa musia pripraviť na druhú. Tá je mimoriadne hlboká, tlak v strede bol popoludní nižší ako 940 hPa, čo sa nevidí každý deň, ale níž sa naďalej prehlbovala, predpoklad je, že tlak v jej strede bude na hodnote 925-920 hPA za 18 hod. Čím väčší tlakový gradient, tým silnejší vietor a aj prejavy počasia. Očakáva sa silný vietor s rýchlosťou viac ako 140 km/h, v nárazoch viac ako 200 km/h. Vietor rozbúri more, na pobreží sa očakávajú vlny viac ako 10 m vysoké, aspoň toľko predpovedajú námorní meteorológovia. Vietor a zrážky sa vrátia aj tam, kde už prestalo pred pár dňami pršať a počasie sa upokojilo.
Posledné dni veľmi priali tvorbe tlakových níží, súvisí to aj s teplou vodou, aj s fenoménom El Nino, ale aj s blokujúcou anticyklónou v strede kontinentu, ktorá neúšťala níže a ich frontálne systémy do vnútrozemia Európy.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Kde sa sformoval a čo priniesol? Tropická búrka (neskôr tropická cyklóna)...

Meteorologická jar začala najchladnejším ránom!

Meteorologická jar začala najchladnejším ránom!

Zima naplno udrela v jej závere V studenom, pôvodom arktickom...