Problémy v Británii.

30.12.2015 19:43 | Autor: redakcia

Nad Britskými ostrovmi sa už dlhšiu dobu striedajú jedna tlaková níž za druhou. Veľmi častý presun tlakových níží spôsobuje problémy v tejto časti Európy už od začiatku decembra.
Povodne skúšajú trpezlivosť a výdrž Angličanov a všetkých záchranných zložiek v tejto krajine. Jedna níž odišla a už sa musia pripraviť na druhú. Tá je mimoriadne hlboká, tlak v strede bol popoludní nižší ako 940 hPa, čo sa nevidí každý deň, ale níž sa naďalej prehlbovala, predpoklad je, že tlak v jej strede bude na hodnote 925-920 hPA za 18 hod. Čím väčší tlakový gradient, tým silnejší vietor a aj prejavy počasia. Očakáva sa silný vietor s rýchlosťou viac ako 140 km/h, v nárazoch viac ako 200 km/h. Vietor rozbúri more, na pobreží sa očakávajú vlny viac ako 10 m vysoké, aspoň toľko predpovedajú námorní meteorológovia. Vietor a zrážky sa vrátia aj tam, kde už prestalo pred pár dňami pršať a počasie sa upokojilo.
Posledné dni veľmi priali tvorbe tlakových níží, súvisí to aj s teplou vodou, aj s fenoménom El Nino, ale aj s blokujúcou anticyklónou v strede kontinentu, ktorá neúšťala níže a ich frontálne systémy do vnútrozemia Európy.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Arktické ochladenie na konci februára!

Arktické ochladenie na konci februára!

Odkiaľ pochádza arktický vzduch ? Nad územím Slovenska sa strieda 6...

Valentín, Valentín, aké počasie nám prinesieš ?

Valentín, Valentín, aké počasie nám prinesieš ?

Niektorý ľudia vravia, že už chcú, aby prišlo oteplenie, niektorý...

Keď fúka zo Sahary.

Keď fúka zo Sahary.

Viete, čo to je "lokálny vietor? Je to vietor,...

Lyžovačka? Ešte áno!

Lyžovačka? Ešte áno!

Aj keď už stále častejšie hľadíme do katalógov na letnú...