Antraktída a klimatická zmena.

29.1.2016 18:46 | Autor: redakcia

O klimatických zmenách sa hovorí stále a nie sú to príjemné správy. Hovorí sa o tom, koľko živočíšnych a rastlinných druhov môžeme nenávratne stratiť. Zmeny globálnej klimy nemusia však znamenať iba vymieranie živočíšnych a rastlinných druhov, môžu pôsobiť aj stimulujúco na život okolo.

V niektorých oblastiach Zeme sa môžu ohlasované zmeny prejaviť aj pozitívne. Za posledných 50 rokov stúpla povrchová teplota vzduchu v pobrežných častiach Antarktidy o takmer 3°C, čo je oveľa viac ako je celosvetový priemer!
Podľa vedcov z Univerzity v Queenslande bude v roku 2100 v najrýchlejšie sa ohrievajúcich častiach Antarktídy až o 25% viac pôdnych húb. Tie zase môžu ovplyvniť iné rastlinné spoločenstvá. Akým spôsobom, to vedci stále skúmajú. Predpokladajú však, že môžu pomôcť s rozkladom uhynutých rastlín a naviac môžu fungovať aj ako symbiotické organizmy, veľmi úzko spojené s inými organizmami. Rýchlejší rozklad a uvoľňovanie živím do pôdy naštartuje rast rastlinných spoločenstiev.

Antarktída sa v týchto rokoch javí ako prírodné laboratórium, ktoré nám umožňuje pochopiť reakciu našejk planéty na zmeny životného prostredia.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Arktické ochladenie na konci februára!

Arktické ochladenie na konci februára!

Odkiaľ pochádza arktický vzduch ? Nad územím Slovenska sa strieda 6...

Valentín, Valentín, aké počasie nám prinesieš ?

Valentín, Valentín, aké počasie nám prinesieš ?

Niektorý ľudia vravia, že už chcú, aby prišlo oteplenie, niektorý...

Keď fúka zo Sahary.

Keď fúka zo Sahary.

Viete, čo to je "lokálny vietor? Je to vietor,...

Lyžovačka? Ešte áno!

Lyžovačka? Ešte áno!

Aj keď už stále častejšie hľadíme do katalógov na letnú...