Antraktída a klimatická zmena.

29.1.2016 18:46 | Autor: redakcia

O klimatických zmenách sa hovorí stále a nie sú to príjemné správy. Hovorí sa o tom, koľko živočíšnych a rastlinných druhov môžeme nenávratne stratiť. Zmeny globálnej klimy nemusia však znamenať iba vymieranie živočíšnych a rastlinných druhov, môžu pôsobiť aj stimulujúco na život okolo.

V niektorých oblastiach Zeme sa môžu ohlasované zmeny prejaviť aj pozitívne. Za posledných 50 rokov stúpla povrchová teplota vzduchu v pobrežných častiach Antarktidy o takmer 3°C, čo je oveľa viac ako je celosvetový priemer!
Podľa vedcov z Univerzity v Queenslande bude v roku 2100 v najrýchlejšie sa ohrievajúcich častiach Antarktídy až o 25% viac pôdnych húb. Tie zase môžu ovplyvniť iné rastlinné spoločenstvá. Akým spôsobom, to vedci stále skúmajú. Predpokladajú však, že môžu pomôcť s rozkladom uhynutých rastlín a naviac môžu fungovať aj ako symbiotické organizmy, veľmi úzko spojené s inými organizmami. Rýchlejší rozklad a uvoľňovanie živím do pôdy naštartuje rast rastlinných spoločenstiev.

Antarktída sa v týchto rokoch javí ako prírodné laboratórium, ktoré nám umožňuje pochopiť reakciu našejk planéty na zmeny životného prostredia.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Kde sa sformoval a čo priniesol? Tropická búrka (neskôr tropická cyklóna)...

Meteorologická jar začala najchladnejším ránom!

Meteorologická jar začala najchladnejším ránom!

Zima naplno udrela v jej závere V studenom, pôvodom arktickom...