Poľadovica, ľadovica.

26.1.2016 15:45 | Autor: redakcia

V posledných dňoch sa v predpovedi počasia vyskytuje termín poľadovica alebo tiež ľadovica. Ale čo to z meteorologického pohľadu je ?

Ide o hladkú a obvykle tiež priehľadnú kompaktnú ľadovú usadeninu. Tvorí sa zmrznutím prechladených vodných kvapiek mrholenia, dažďa, alebo dažďa so snehom, na predmetoch, ktorých povrchová teplota sa pohybuje okolo nuly. Veru, aj pre teplotách slabo nad nulou sa môže vytvárať poľadovica. Teplota vzduchu vhodná na tvorbu poľadovice je od 0 do -3°C. „Naša“ včerajšia poľadovica bola spôsobená advekciou teplého oceánskeho vzduchu nad prechladenú európsku pevninu.

Vrstva ľadu pokrýva celé teleso, vytvára sa na vodorovných, aj na zvislých alebo šikmých plochách, na vetvách stromov, ktoré dokáže svojou váhou aj zlomiť. Dokáže tiež pretrhnúť elektrické vedenia, zlomiť nosné stožiare a spôsobiť tak veľké materiálne škody. Iný spôsob vzniku poľadovice je zamrznutím vody na cestách z topiaceho sa snehu. Takémuto javu hovoria v Čechách náledí. V konečnom dôsledku je však jedno, či vašu zlomenú ruku alebo narazené koleno spôsobila poľadovica, po česky ledovka, alebo náledí.

Aj dnes boli ešte vhodné podmienky pre vznik poľadovice na východe Slovenska. Teplota sa tam držala pod nulou a vyskytovali sa zmiešané zrážky. Pretože teplý vzduch si nájde cestu na východ až v ďalších dňoch, buďte dnes v noci a zajtra cez deň pripravení na vznik tohto nebezpečného javu na severovýchode krajiny, kde sa ešte stále môžu vyskytovať namŕzajúce zrážky.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Kde sa sformoval a čo priniesol? Tropická búrka (neskôr tropická cyklóna)...

Meteorologická jar začala najchladnejším ránom!

Meteorologická jar začala najchladnejším ránom!

Zima naplno udrela v jej závere V studenom, pôvodom arktickom...