Arktické ochladenie na konci februára!

21.2.2018 11:39 | Autor: Daniel Cibula

Odkiaľ pochádza arktický vzduch ?
Nad územím Slovenska sa strieda 6 vzduchových hmôt. Jednou z nich je aj kontinentálna arktická vzduchová hmota. „Domovom tejto vzduchovej hmoty sú rozsiahle oblasti pokryté večným ľadom a snehom ako aj severné oblasti Euroázijského a Severoamerického kontinentu. Keď arktický vzduch prenikne do oblasti mierneho pásma (v akom leží aj Slovensko – pozn. autora) hovoríme o vzduchu arktického pôvodu. Vyznačuje sa nízkou teplotou rosného bodu malou vlhkosťou a značnou stabilitou a preto i nedostatkom kopovitých oblakov.“ (Seifert 1987)
Prečo sa ku nám tento vzduch dostane ?
Možno sa pýtate z akej príčiny sa k nám tento vzduch dostane. Je to z toho dôvodu, že nad Slovensko a v podstate celú strednú Európu začne zo severnej Európy resp. zo Sibíru zasahovať cez Pobaltie mohutná a rozsiahla tlaková výš. Keďže vzduch prúdi, ak to zovšeobecníme, pozdĺž izobár, teda miest s rovnakým tlakom vzduchu, tak v tomto prípade sa ku nám po okraji tejto tlakovej výše začne od severovýchodu dostávať
arktický vzduch.
Kedy príde ochladenie a aké teploty prinesie?
Predpovedné modely naznačujú, že táto vzduchová hmota sa k nám začne dostávať v sobotu, keď najvyššia denná teplota dosiahne len -2 až 3°C. Na severe okolo -5 °C. V nedeľu už očakávame mráz na celom území. Na severe dokonca až -9 °C.  Bude to prvý z viacerých po sebe nasledujúcich ľadových dní, kedy teplota nepresiahne hranicu 0°C.  Najvyššie denné teploty v intervale od 0 – -8°C by mohli podľa doterajších modelov vydržať až do 8. marca, čiže skoro 1 a pol týždňa! Až potom by sa malo začať postupne otepľovať. Pozor však treba dať hlavne na nočné mrazy, ktoré môžu v pokojne  prekročiť hranicu – 20°C a to hlavne dolinách a kotlinách, kam bude zatekať studený vzduch.
Tak vidíte, zima predsa len na územie Slovenska príde a to v čase, keď už viacerí z nás mysleli na jar. 🙂
Zdroje: SEIFERT, V. 1987. Rozumíme počasí. Praha: Artia. 191 s.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Kde sa sformoval a čo priniesol? Tropická búrka (neskôr tropická cyklóna)...

Meteorologická jar začala najchladnejším ránom!

Meteorologická jar začala najchladnejším ránom!

Zima naplno udrela v jej závere V studenom, pôvodom arktickom...