Marcové výrazné ochladenie!

17.3.2018 17:53 | Autor: Daniel Cibula

Vpád arktického vzduchu:

Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape prízemného tlakového pola všimnúť, tak nad severnou Európou sa vytvorila mohutná oblasť vysokého tlaku vzduchu so stredom nad južnou Škadináviou. Nad južnou Európou sa pre zmenu udržuje rozsiahla oblasť nízkeho tlaku vzduchu. Vďaka tomuto rozloženiu tlakových útvarov, na územie Slovenska začne od severovýchodu až východu prúdiť veľmi chladný, pôvodom arktický vzduch.

Z extrému do extrému:

Keďže už máme o chvíľu začiatok jari, ktorá začne 21. marca, len málokto čakal takýto vývin počasia s príchodom tak výrazného ochladenia. Je to veľmi nezvyčajné, ale asi si na podobné extrémy musíme začať viac a viac zvykať. Veď len prednedávnom (začiatkom tohto týždňa) sme mali teplotu na území Slovenska takú, že padali teplotné rekordy. Teplota dosiahla skoro až do 20 °C. No a keď sa snažil nahradiť tento veľmi teplý vzduch studenší, tak nám vznikli na našom území prvé výdatnejšie búrky. Vzápätí pár dní na to tu máme vpád arktického vzduchu. Toto všetko svedčí aj o tom, že počasie je veľmi, veľmi variabilné a to hlavne v našom stredoeurópskom priestore resp. v miernom pásme.

Ako veľmi sa ochladí a dokedy ochladenie potrvá:

Dúfam, že viacerých z Vás poteším, keď napíšem že ochladenie nebude až také výrazné ako na začiatku tohoto mesiaca. Bude to skôr záležitosť víkendových dní a prvých dní v týždni. Ale relatívne chladno zostane v podstate až do konca marca, keďže až vtedy by mala teplota vystúpiť nad hodnotu 10 °C.

Nepríjemná bude hlavne nedeľa. Už dnes (v sobotu) hlavne na východe zosilnie veľmi studený severovýchodný vietor a bude fúkať rýchlosťou do 50 km/h ojedinele niekde aj silnejšie. Na horách to bude vietor o rýchlosti víchrice (viď obrázok). V noci zo soboty na nedeľu (teda najbližšiu noc) sa k tomu pridajú aj zrážky. Tie sa budú veľmi rýchlo aj v nížinách meniť na snehové. Sneženie zasiahne hlavne východné a okresy južného Slovenska (hraničné okresy). Najhoršie to bude na krajnom juhovýchodne napr. na Východoslovenskej nížine, kde môže napadnúť aj nad 30 cm snehu!!! A to pripomíname, že máme v kalendári 17. marec. Vplyvom vetra sa budú tvoriť aj nepríjemné snehové jazyky a záveje. Takže tu treba určite zvážiť cestovanie autom resp. nejakým kolesovým dopravným prostriedkom.

Teplota bude dosahovať v nasledujúce dni tieto hodnoty (pričom bude platiť že najchladnejšie bude na severovýchode krajiny a najteplejšie na juhozápade a na juhu): V nedeľu od -10 do +4°C, v pondelok od -4 do +2 °C, v utorok od -4 do +4 °C, v stredu -3 až 6°C, … vo štvrtok aj v ďalšie dni už očakávame teplotu nad 0 °C na celom území Slovenska. Veľmi chladno bude aj v noci a to tiež najmä na severovýchode krajiny, kde teplota zajtrajšiu a v noci z pondelka na utorok môže klesnúť pod -15°C.

Na koniec len dodám, že snežiť môže okrem zajtrajšku (nedele) aj v pondelok a najmä v utorok. Potom už očakávame menej zrážok, keďže nad naše územie sa rozšíri výbežok vyššieho tlaku.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Čo sa deje vo svete.

Čo sa deje vo svete.

Počasie u nás je typicky letné. Slnko na oblohe popoludní...

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Konečne zmena ?!. Po dlhých dňoch a týždňoch sa nám...

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...