Meteorologická jar začala najchladnejším ránom!

1.3.2018 15:50 | Autor: Daniel Cibula

Zima naplno udrela v jej závere
V studenom, pôvodom arktickom vzduchu dnes ráno teplota poklesla na veľmi chladné hodnoty. Boli to dokonca najsilnejšie mrazy v priebehu celej zimy. Zaujímavosťou je, že sa vyskytli práve v čase, keď podľa meteorológov už začal prvý jarný deň, resp. prvý jarný mesiac a to mesiac marec.
Minimálne nočné teploty
Teploty poklesli na hodnoty od -9,3 v Lučenci až po -25,6 °C v Červenom Kláštore.  Síce sa čakalo, že teplota môže klesnúť až po -30 °C ale to sa však nenaplnilo.
Najteplejšie teda bolo v Juhoslovenskej kotline a najchladnejšie na severovýchode Slovenska. Ale môžme si rozobrať aj iné lokality.
Napr. Podunajská nížina hlásila od -12 °C v Nitre až po – 15,2 °C v Piešťanoch. Žilina Hričov -15,8 °C. Košice  -15, 4 °C. Veľmi chladný bol severovýchod Slovenska a Orava. Telgárt hlásil ráno -19,2, Poprad -23,4 °C a Liesek na Orave až -24,1 °C.
Bude mrznúť aj naďalej ?
Mnohí sa pýtate, kedy sa už konečne oteplí. Síce na také pravé jarné oteplenie si ešte chvíľku počkáme, ale oproti terajším teplotám sa výrazne oteplí už cez víkend kedy čakáme prílev teplého vzduchu od juhu až juhozápadu. Už v sobotu sa konečne dočkáme aj kladných teplôt ale zatiaľ iba v nížinách, v nedeľu už aj severnejšie vo vyššie položených miestach. Najvyššia denná teplota na juhu podunajskej nížiny vystúpi približne na úroveň 6°C.
V noci na sobotu už konečne povolia aj nočné mrazy, ktoré budú dosahovať hodnotu zväčša len do -8°C. Avšak okrem teplôt pribudnú aj oblaky aj zrážky, takže sa pripravme na zmenu v podobe premenlivého počasia.
Zdroj: www.ogimet.com

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Konečne zmena ?!. Po dlhých dňoch a týždňoch sa nám...

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Kde sa sformoval a čo priniesol? Tropická búrka (neskôr tropická cyklóna)...