Výrazné ochladenie na konci týždňa

18.6.2018 20:47 | Autor: Daniel Cibula

Konečne zmena ?!.

Po dlhých dňoch a týždňoch sa nám postupne črtá výrazná, aj keď iba prechodná zmena počasia. Už minulý týždeň sa trochu pohli ľady a dusné a teplé počasie s každodennými prehánkami a búrkami aspoň na chvíľu vystriedalo trochu chladnejšie s celistvou oblačnosťou spojenou so zvlneným studeným frontálnym rozhraním. Avšak teraz by mala byť teplotná zmena ešte intenzívnejšia.

Kedy ju očakávať ?

Už v priebehu štvrtku do Európy od severovýchodu postúpi výrazný studený front, ktorý sa bude presúvať cez naše územie v piatok. Za ním sa ocitneme v chladnejšom vzduchu morskej vzduchovej hmoty.

Ako výrazne klesne teplota vzduchu ?

Teplota poklesne na hodnoty okolo 22 °C v najteplejších lokalitách na nížinách južného Slovenska až po 13 °C v najchladnejších lokalitách na Orave, Kysuciach či v Podtatranskej alebo na Spiši. Na hrebeňoch Tatier sa pritom môže objaviť aj celodenný mráz a sneženie, čo však nie je nič neobvyklé.

Dokedy ochladenie potrvá ?

Ochladenie bude trvať hlavne od piatka do pondelka. Pričom hlavne v piatok sa k tomu pridá aj dážď. Cez víkend by však malo spŕchnuť len ojedinele a to vo forme prehánok najmä v severných hornatých okresoch.
Tak vy čo máte radi chladnejšie počasie sa chvíľku potešte a vy čo zas to teplejšie tak si naopak chvíľku vyčkajte. 🙂

 

Už štvrtok do Európy postúpi výrazný studený front. Môžme si všimnúť hlavne teplotné rozhranie medzi studeným vzduchom na severovýchode Európy a teplým, prehriatym vzduchom v ostatnej časti.

Veľmi pekne to zachytáva aj model GFS. Teplota v hladine 850 hPa resp. vo výške približne 1500 m n. m. sa bude pohybovať na úrovni okolo 6°C.

Zdroj: Wetterzentrale
Zdroj (úvodný obrázok): Isifa

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Čo sa deje vo svete.

Čo sa deje vo svete.

Počasie u nás je typicky letné. Slnko na oblohe popoludní...

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Konečne zmena ?!. Po dlhých dňoch a týždňoch sa nám...

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...