11. februára 1929 bolo vo Vígľaši až -41 °C

11. 02. 2020
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 11.2.2020 12:28
ǀ
Daniel Cibula
Pamätný kameň v Pstruši v časti Vígľašu — Zdroj: Ján Krošlák

Vígľaš

Obec Vígľaš leží v údolí rieky Slatina vo Zvolenskej kotline 14 km na východ od Zvolena. Vznikla v podhradí rovnomenného zámku, ktorý bol postavený počas panovania uhorského kráľa Ľudovíta Veľkého v 14. storočí. Má jednu časť a tou je Pstruša. K vzniku veľmi nízkych teplôt v tejto lokalite prispieva to, že sa nachádza v kotlinovej polohe. Najchladnejší vzduch sa hromadí na dno kotliny z okolitých horstiev (Javorie, Ostrôžky, Poľana, Veporské vrchy, Starohorské a Kremnické vrchy) a tvoria sa tu v zimnom období často aj inverzné situácie, kedy teplota do určitej výšky stúpa a nie klesá.

Poloha obce Vígľaš — Zdroj: maps.google.com

Slovenský rekord

Vo februári 1929 Slovensko zasiahli také mrazy, že niektorí ľudia nemohli ani vyjsť von, hynuli zvieratá a stromy trpeli. Teploty klesali hlboko pod -25 dokonca až pod -30 °C. Vo Vígľaši v časti Pstruša (okres Detva) bola lesnícka meteorologická stanica na dvore školy. Meteorologické pozorovania na Pstruši pre vtedajší Agropedologický a bioklimatologický ústav so sídlom v Bratislave robil v roku 1929 Ján Porsch popri práci učiteľa v ľudovej škole.

11. februára 1929 o siedmej ráno nameral pán Porsch menej ako -38 °C, ale keď sa pozrel na minimálny liehový teplomer (ortuť sa stáva pri -30 °C krehkou a nevhodnou pre pozorovania), teplota bola ešte nižšia a ukazovala rovno -41,0 °C. Išlo o rekordne nízku momentálnu teplotu v rámci celého územia Slovenska.

Ako sa vyjadril niekdajší starosta obce Pavol Výboch. “Voda v potokoch vtedy úplne zamrzla. Na stromoch praskala kôra a niektoré praskli po dĺžke. Kone nemohli vyjsť z maštale, pretože by im boli vonku zamrzli nozdry a zvieratá by sa boli udusili,”.

Zima vo februári 1929 bola silná v celej strednej Európe, pri Českých Budejoviciach namerali v rovnaký deň mínus 42 stupňov a v Poľsku dokonca mínus 43 stupňov Celzia. Odmäk začal až koncom marca. 

Teplota v 2 m nad povrchom v oblasti Európy z ráno 7:00 hod., 11. februára 1929 — Zdroj: wetterzentrale.de

Zdroje:

myzvolen.sme.sk

viglas.net

hiking.sk

hnonline.sk

Mohlo by vás zajímat

Predpoveď,Slovensko ǀ 5.8.2020

V ďalšie dni bude teplo a relatívne slnečno

Predpoveď,Slovensko ǀ 3.8.2020

V utorok bude na viacerých miestach pršať

Predpoveď,Slovensko ǀ 2.8.2020

V pondelok príde postupne k výraznej zmene