11. októbra sa narodil Lewis Fry Richardson – jedna z významných postáv meteorológie

11. 10. 2021
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 11.10.2021 14:56
ǀ
Samuel Bacák
Lewis Fry Richardson (zdroj: mathshistory.st-andrews.ac.uk)

Presne 11. október sa v roku 1881 narodil anglický matematik a psychológ Lewis Fry Richardson. Spomíname si ho najmä z dôvodu jeho prínosu pre meteorológiu, konkrétne pre predpovedanie počasia. Richardson sa zaujímal o meteorológiu a navrhol schému na predpovedanie počasia prostredníctvom diferenciálnych rovníc. V roku 1922 bola v knihe Weather Prediction by Numerical Process uverejnená jeho práca, ale nebola spočiatku veľmi úspešná.

Obr.: “Továreň na predpovedanie počasia” od Stephena Conlina (1986). Na základe opisu v knihe Weather Prediction by Numerical Process, L. F. Richardson, Cambridge University Press (1922), a na základe rady profesora Johna Byrnea z Trinity College Dublin (zdroj: emetsoc.org)

Počiatočné podmienky by boli získané z pozorovaní z meteorologických staníc a následne by sa s týmito počiatočnými podmienkami vyriešili rovnice a mohla by sa vytvoriť predpoveď počasia. Táto práca bola síce pozoruhodná, ale hlavnou nevýhodou matematickej techniky, ktorú by použil bol čas potrebný na vypracovanie takejto predpovede. V ére pred počítačmi by trvalo príliš dlho, kým by sa počítaním rovníc našlo riešenie užitočné na predpovedanie poveternostnej situácie. Sám Richardson zistil, že na to, aby bolo možné predpovedať zajtrajšie počasie skôr, ako skutočne nastane, by bolo potrebných 60 000 ľudí, ktorí by boli zapojený do výpočtov. Napriek tomu jeho práca položila základy pre dnešné predpovede. V roku 1950 dostal prvú správu o prvej predpovedi počasia pomocou prvého moderného počítača ENIAC a reagoval, že výsledky predstavujú “obrovský vedecký pokrok”.

 

Zdroje:

https://www.britannica.com/biography/Lewis-Fry-Richardson

https://mathshistory.st-andrews.ac.uk/Biographies/Richardson/

https://en.wikipedia.org/wiki/Lewis_Fry_Richardson

Mohlo by vás zajímat