Aj v januári sa dajú pozorovať polárne stratosférické oblaky

26. 01. 2022
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 26.1.2022 17:47
ǀ
Daniel Cibula
Polárne stratosférické oblaky — usap.gov — Foto: 9. september 2018, Ryan Skorecki, NSF

Polárne stratosférické oblaky

Polárne stratosférické oblaky (PSC – Polar Stratospheric Clouds) sa vyskytujú v stratosfére v nadmorskej výške približne 15 – 30 km. Tieto oblaky vznikajú v spodnej vrstve stratosféry, vysoko nad bežnou oblačnosťou. Kedže stratosférický vzduch je veľmi suchý, predpokladom rozvoja PSC sú veľmi nízke teploty a to nižšie ako -78°C. Až vtedy môže dôjsť k sformovaniu oblakov a preto je ich výskyt obmedzený na zimné mesiace a hlavne na Škandináviu, Škótsko, Rusko, Aljašku alebo Antarktídu. Nie vždy sú ale zložené z vodnej pary. Často sa jedná o zmes vody, kyseliny sírovej alebo dusičnej, ktorá má negatívny dopad na ozónovú vrstvu.

Predpoveď teploty v hladine 10 hPa (vo výške cca. 30 km) na severnej pologuli v stredu 26. januára. Teplota pod -78°C sa môže vyskytnúť v nasledujúcich dňoch na veľmi malej ploche v oblasti Škandinávie — Zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

PSC 1. typu

a) Prvým typom sú oblaky vzniknuté kondenzovanými tuhými časticami trihydrátu kyseliny dusičnej. Mikroskopická štruktúra častíc je chemicky kombináciou jednej molekuly HNO3 s tromi molekulami vody, tzv. Trihydrátom vzorca HNO3 * 3H20. Veľkosť častíc je asi 1 um (1 milióntina metra). Pri nižších teplotách môžu ďalej rásť a potom absorbovať relatívne malé množstvá kyseliny chlorovodíkovej (HCl) a kyseliny sírovej (H2SO4). Vzhľad oblakov NAT je opísaný ako veľmi unikátny a často sa môžu vyskytovať na veľkej ploche.

Takéto oblaky sú rozptýlené a nevykazujú jasné farby perlete. Môžu sa objaviť ako tenký žltkastý závoj na veľkej časti oblohy — Zdroj: WMO

b) Ďalší typ oblakov PSC pozostáva hlavne z kvapalných častíc presýteného ternárneho roztoku kyseliny sírovej, kyseliny dusičnej a vody. Ich vzhľad pripomína pruhy mrakov, štruktúry často nie sú rozpoznateľné. Ich výskyt sa preto vo väčšine prípadov dá dokázať iba meraním.

PSC 2. typu

PSC 2. typu pozostávajú z kryštálov čistého vodného ľadu. Tvoria sa pri nižších teplotách, konkrétne pri -85 ° C až -90 ° C a nižšej. Veľkosť ich častíc je približne 10 um. Ľadové kryštály sú také ťažké, že tieto PSC majú tendenciu klesať do troposféry. Tento typ PSC, nazývaný tiež perleťové oblaky, má väčšinou lentikulárny vzhľad a vyskytuje sa iba v malom merítku.

Perleťové oblaky pozorované v roku 2022 z mesta Tromsø v Nórsku

Najlepšie sa na všetky typy týchto oblakov pozerá pred východom slnka a po západe slnka v období súmraku, keď je Slnko medzi asi 1° a 6° pod horizontom. Polárne stratosféricke oblaky sú často sprevádzané aj silnou irizáciou (dúhové zafarbenie), ktorá je spôsobená interferenciou a ohybom svetelného žiarenia pri prechode cez drobné čiastočky v oblaku.

Predpoveď teploty v hladine 10 hPa (vo výške cca. 30 km) nad územím Európy v stredu 26. januára o 19:00 hod. podľa modelu GFS — Zdroj: weatheronline.co.uk

Zdroje:

snl.no

Svetová meteorologická organizácia

Nemecká meteorologická služba 

Wikipedia

Meteopress

Meteros

Pocasie pod lupou

Mohlo by vás zajímat