Ako je to žiť na juhozápade Nórska

12. 10. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 12.10.2018 17:33
ǀ
Daniel Cibula
Bergen — Zdroj

V  tomto článku sa samozrejme nebudeme venovať ekonomickej, či sociálnej oblasti žitia v Nórsku ale práve počasiu, ktoré musia obyvatelia tejto oblasti zažívať.

Juhozápad Nórska = jedno z najdaždivejších miest Európy

Západne resp. juhozápadné pobrežie Nórska je typické svojím počasím, ktoré musia tunajší obyvatelia znášať. Táto oblasť totiž patrí k najdaždivejším v rámci Európy. Priemerné ročné zrážky sa tu pohybujú v tisíckach mm. Je to spôsobené oceánskym podnebím, ktoré tu prevláda. Zapríčiňuje ho hlavne teplý golfský prúd, ktorý preteká blízko Nórskeho pobrežia po celej jeho dĺžke. V týchto miestach sa potom miešajú teplejšie vzduchové hmoty, ktoré zo sebou prináša golfský prúd a studené arktické vzduchové hmoty. Vznikajú tu zrážky, ktoré pri pretrvávajúcom západnom prúdení prichádzajú na pevninu.

Typické ľadovcové doliny na pobreží Nórska zaliate morom – fjordy

Bergen, 2. najväčšie mesto Nórska

Ako sme si už pri čítaní nadpisu všimli, tak Bergen je po Osle druhým najväčším mestom v Nórsku. Počtom obyvateľom približne 260 – tisíc sa mierne podobá naším Košiciam. Zaujímavosťou je, že práve juhozápadné náveterné svahy v horách nad Bergenom patria k najdaždivejším miestam v Európe. Mesto samotné dosahuje priemerné zrážky približne 2500 mm. Preto pri hodnotení podmienok na juhozápade Nórska sa budeme venovať práve jemu.

Pohľad na časť Bergenu so svojou typickou architektúrou — Zdroj

Po suchom začiatku leta, opäť tradične mokro

Všeobecne môžme tvrdiť, že vďaka oceánskemu podnebiu a tiež prítomnosti golfského prúdu, je na danú zemepisnú šírku počasie veľmi znesiteľné. Priemerné ročné teploty sa v Bergene pohybujú od 1 po 14°C a teplota tu výraznejšie nekolíše. Ale za to sa tu vyskytuje priemerne viac ako 200 dní s dažďom alebo snehom a k tomu sa pridáva často silný vietor.

Keby sme chceli zhodnotiť počasie v tejto oblasti za posledný rok, tak môžme tvrdiť, že tu bolo nadpriemerne teplo a sucho najmä na konci jari a začiatkom leta. Napr. v mesiaci júl tu spadla tretina priemerných mesačných zrážok a teploty tu dosahovali aj nad 20°C. Dokonca teplota v tejto oblasti dosiahla 27. júla až nezvyčajných 32,2 °C. V posledných mesiacoch sa však situácia vrátila do normálu. V auguste a máji tu silno pršalo a to čo sa na jar a začiatkom leta zameškalo, to sa v týchto mesiacoch dohnalo.

Za posledných 30 dní zrážok toľko ako na Slovensku za celý rok

Ešte výraznejších bolo v tomto smere posledných 30 dní. Tie boli nadpriemerné vlhké. Za tento čas tu napršalo 646,5 mm zrážok a od pondelku do stredy tohto týždňa ich bolo až 145 mm. Hodnota 646,5 mm sa vyrovná priemerným ročným zrážkam napr. v Hornádskej, Košickej, či Rožňavskej kotline.

A nie je tu len vlhko ale v tento týždeň aj veľmi teplo. Teplota tu včera vystúpila na rekordnú hodnotu pre október a to 23,8°C.

Tak čo chceli by ste žiť v tejto oblasti?

Zdroj:
https://www.yr.no/place/Norway/Hordaland/Bergen/Bergen_(Florida)_observation_site/statistics.html
http://www.infoglobe.sk/tip-na-vylet/norsko-bergen-mesto-dazda/

 

 

Mohlo by vás zajímat

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 17.6.2019

Utorok s prehánkami a búrkami vo východnej polovici územia

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 14.6.2019

Cez víkend horúce počasie vyvrcholí

Európa,FOTOGRAFIE,Slovensko,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 13.6.2019

Nočné svietiace oblaky