Ako vzniká polárna žiara

11. 12. 2018
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 26.1.2021 08:55
ǀ
Daniel Cibula
Polárna žiara zachytená 19.2.2014 v Michiganu (NASA, autor: Shawn Malone)

Polárna žiara, na severnej pologuli zvaná aurora borealis, na južnej aurora australis, sú farebné, svetelné pásy viditeľné na obzore vo vyšších zemepisných šírkach. Ako tento výnimočný atmosférický jav vzniká? Kedy a kde ho môžeme pozorovať?

Ako polárna žiara vzniká?

Hoci je Slnko od Zeme vzdialené bezmála 150 miliónov kilometrov, jeho vplyv na naše životy je nepochybne zásadný. Má napr. za následok aj vznik polárnych žiar. Na Slnku sa totiž kvôli nepravidelnostiam v jeho magnetickom poli vytvárajú slnečné škvrny, v ktorých môže dochádzať k erupciám častíc (elektrónov, protónov …). Tieto častice ako mrak slnečného vetra putujú vesmírom a môžu interagovať s magnetickým poľom Zeme, ktoré je najsilnejšie v polárnych oblastiach. Časť tohto mraku sa môže zachytiť do magnetického poľa Zeme, ktoré tieto častice stáča po špirálach k zemskej atmosfére, kde dochádza k ďalším interakciám. Ak sa tieto nabité častice pochádzajúce zo Slnka stretnú s atómami v zemskej atmosfére, dôjde k excitácii atómov a tým k ich “rozsvieteniu”.

Čo znamená excitácia? Ak sa nabitá častica zrazí s atómom, dodá mu energiu a elektróny, ktoré obiehajú okolo jadra, sa môžu presunúť na vyššiu energetickú hladinu ďalej od jadra. Tým sa dostanú do excitovaného stavu, v ktorom však dlho nevydržia a vracajú sa späť do základného stavu, pričom dôjde k uvoľneniu prebytočnej energie odpálení fotónu (častice svetla).

Pohľad na polárnu žiaru z vesmíru (NASA, autor: Alexander Gerst)

Ako môže polárna žiara vyzerať?

Polárnu žiaru môžeme väčšinou pozorovať v podobe svetelných pruhov, oblúkov alebo špirál opisujúcich siločiary magnetického poľa Zeme. Väčšinou sú zelené, ale niekedy je možné zahliadnuť aj náznaky ružovej, červenej, fialovej alebo bielej farby. Rôzne farby sú spôsobené excitáciou atómov rôznych prvkov, napríklad kyslík spôsobuje zelenú farbu a dusík modrú alebo červenú.

Polárna žiara nad Aljaškou 3.11.2015 (NASA, autor: Dora Miller)

Kde a kedy môžeme polárnu žiaru najlepšie pozorovať?

Polárna žiara, ako už jej názov vypovedá, je najlepšie pozorovateľná v polárnych oblastiach Zeme. Ďalej ju je tiež možné vidieť v Kanade, na Aljaške, v Škandinávii a podobne aj v oblastiach vyšších zemepisných šírok na južnej pologuli. Polárnu žiaru je možné zriedkavo zahliadnuť aj v Slovenskej republike.

Za ideálnych podmienok môžeme polárnu žiaru pozorovať aj niekoľkokrát do týždňa. To však platí len pre polárne oblasti. V miestach s nižšou zemepisnou šírkou sa jedná o ojedinelý úkaz. Výskyt polárnych žiar závisí aj na aktivite Slnka. Polárne žiare sa väčšinou vyskytujú, keď cyklus slnečnej aktivity naberá svoje maximum. Na týchto odkazoch je možné nájsť predpoveď polárnych žiar. (NOAA, NOAA, NASA, gi.alaska)

Polárna žiara v Nórsku z 20.2.2014 (Autor: Ole Salomonsen)

Polárna žiara zachytená z Malej Fatry, marec 2013. (Autor: Simon Trnka)

Zdroj:

meteopress.cz

Autor: Kateřina Vodičková

Mohlo by vás zajímat

AKTUÁLNĚ,Slovensko ǀ 28.9.2022

September v pranostikách.

Predpoveď,Slovensko ǀ 27.9.2022

V stredu sa prechodne vyčasí