Arktická oscilácia dosiahla rekordne vysoké hodnoty

13. 02. 2020
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 13.2.2020 16:48
ǀ
Daniel Cibula
Vľavo – efekt pozitívnej fázy arktickej oscilácie, vpravo – efekt negatívnej fázy arktickej oscilácie — Zdroj: J. Wallace, University of Washington, nsidc.org

Arktická oscilácia

Arktická oscilácia úzko súvisí so severoatlantickou osciláciou a v podstate reprezentuje dynamiku atmosférických procesov na severnej pologuli. Arktická oscilácia je prepojená prostredníctvom “diaľkových väzieb” s  El Niñom v južnom Pacifiku.

“Pri negatívnej fáze arktickej oscilácie polárny vortex (vír) rotuje pomalšie, je slabšie narušený, čo umožňuje, aby sa studený vzduch dostával do nižších zemepisných šírok. Do Európy  chladný  vzduch preniká predovšetkým z východnej a severnej Európy (Rusko a Škandinávia), pričom v oblasti Stredomoria sa tvoria tlakové níže a preto je tu viac atmosférických zrážok. Chladnejšie počasie prevláda aj v centrálnej časti USA,  Rusku, Číne a Japonsku, teplejšie v oblasti Baffinovho mora, Grónska a celkovo v Arktíde.

Pri pozitívnej fáze arktickej oscilácie sú pomery opačné – polárny vortex rotuje rýchlejšie, čo vytvára akúsi hrádzu, ktorá bráni  studenému vzduchu prenikať smerom na juh. Nad polárnymi oblasťami sa vtedy nachádza nižší tlak, viac zrážok je na Aljaške, v Škótsku a Škandinávii, menej v Stredomorí.  Teplejšie je za takýchto podmienok v Európe, Rusku , chladnejšie  v oblasti  Newfoundlandu a Grónsku”. (citované z www.nun.sk)

Vývoj stratosférického polárneho vortexu v ďalších dňoch

Nový rekord

V týchto dňoch prevláda ten druhý prípad a preto napr. u nás nemáme nejak chladno a arktický vzduch sa tu nevyskytuje. Prevláda oceánske prúdenie a počasie je často premenlivé.

Pozitívna fáza arktickej oscilácie bola tak výrazná, že prekonala zatiaľ najvyššiu hodnotu indexu Arktickej oscilácie minimálne od roku 1950. Zaznamenali sme preto v tomto smere nový rekord. Jeho hodnota bola 10. februára až +6,34, pričom doterajší rekord bol + 5,91 z 26. februára 1990.

hodnoty AO indexu za posledné 4 mesiace — Zdroj: NOAA

Hodnoty AO indexu za posledné 4 mesiace, s rekordom, ktorý sa do grafu nezmestil — Zdroj: twitter

Zdroje:

aer.com

witter.com/NWSCPC

www.cpc.ncep.noaa.gov

nsidc.org

www.nun.sk

meteoinfo.sk

Mohlo by vás zajímat

Predpoveď,Slovensko ǀ 5.6.2020

Víkend prinesie aj slnko aj dážď

Búrky,Predpoveď,Slovensko ǀ 4.6.2020

Nasledujúce obdobie bude búrkovo veľmi aktívne

Európa,Slovensko,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 3.6.2020

Pred desiatimi rokmi bolo Slovensko pod vodou