Austrália stále v horúčavách

25. 1. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 25.1.2019 12:44
ǀ
Daniel Cibula
Stredajšie maximá teplôt v Austrálii (Zdroj: bom.gov.au)

V Austrálii, šiestej najväčšej krajine sveta, v týchto dňoch zažívajú už druhú vlnu horúčav za ostatné týždne. Teploty tam neustále stúpajú až k 49 °C a na mnohých miestach sa prekonávajú dlhodobé teplotné rekordy. Najhorúcejší vzduch sa v týchto dňoch udržuje najmä vo federálnom štáte Južná Austrália. Hlavné mesto tohto územia Adelaide podľa informácii denníka The Guardian zažilo včera poobede najhorúcejšiu teplotu od začiatku meraní pred 80 rokmi.

Teplota 49,5 °C

Včera bola dokonca zaznamenaná teplota 49,5 °C v meste Port Augusta. Je to najvyššia teplota pre Austráliu nielen v terajšie leto ale až od roku 2013. Dokonca je to 9-ta resp. 10-ta najvyššia teplota od začiatku pravidelných meraní v tejto krajine. Teplota z mesta Port Augusta ale nie je jediná 49 a viac stupňová v tento rok. Podľa oficiálnych údajov bola napr. pri prvej vlne horúčav 13. januára zaznamenaná teplota v Marble bar 49,1°C a o 2 dni neskôr v Tarcoole 49,0 °C.

Najvyššie zaznamenané januárové teploty v Austrálii od začiatku pravidelných meraní (bez teploty zo včera – 24. januára)

Najvyššie zaznamenané teploty pre Austráliu v období 1. január – 24. január 2019

Najvyššie zaznamenané teploty pre Austráliu od začiatku pravidelných meraní

Úhyn zvierat a iné

Vlny horúčav sa ale nezaobídu bez následkov. Vplyvom tepla sú vysoké nároky nielen na ľudský ale aj na zvierací organizmus. V rieke Murray hynú v dôsledku nedostatku kyslíka ryby. V dôsledku nedostatku vody sú obyvatelia nútený zabíjať množstvo zvierat, či už sú to ťavy alebo kone. Miestne správy hovoria o tom, že bolo nájdených aj 40 mŕtvych koní blízko Apwerte Uyerreme pri vysušenom vodnom brehu. Verme však, že táto situácia sa čoskoro zlepší a extrémne horúčavy pominú.

Zdroj: Bureau of Meteorologytheguardian;

Mohlo by vás zajímat

REPORT,Slovensko ǀ 18.8.2019

Pondelok bude prevažne slnečný a teplý

REPORT,Slovensko ǀ 16.8.2019

Víkend bude pokojný a relatívne teplý

AKTUÁLNE,Svet,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 15.8.2019

Tropická búrka Krosa

REPORT,Slovensko ǀ 15.8.2019

V piatok aj prehánky a búrky