Babie leto bude pokračovať až do budúceho týždňa

16. 10. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 16.10.2019 16:17
ǀ
Daniel Cibula

Chvíľkové prerušenie v podobe studeného frontu

Už od piatku minulého týždňa (11. októbra) nám na území Slovenska vládne pokojné a teplé počasie babieho leta.  Zabezpečuje ho rozsiahla a mohutná oblasť vyššieho tlaku vzduchu, ktorá ku nám zasahuje od juhovýchodu až východu. Po jej zadnej strane sa tak do našej oblasti dostáva teplý vzduch od juhu. Preto niet divu, že v pondelok a utorok sme zaznamenali na juhu Slovenska letný deň s teplotou aspoň 25 °C.  Najteplejšie bolo v utorok na dvoch staniciach nachádzajúcich sa na Východoslovenskej nížine. Leles a Veľké Trakany hlásili teplotu až 25,7 °C. Veľmi teplo bolo aj na niektorých staniciach na severe územia, kde teploty tiež stúpali vysoko nad 20 °C. Ani naše hory sa nedali zahanbiť. Napr. v pondelok, 14. októbra, bolo na Chopku skoro 15 °C, čo sa málokedy stáva aj v lete a nie na jeseň. Boli tak atakované a ojedinele aj prekonávané viaceré teplotné rekordy na dané dátumy.

V stredu ale došlo v počasí k miernej zmene a babie leto sa tak na chvíľu prerušilo. Spôsobil ju prechádzajúci studený front, ktorý už doobeda priniesol zväčšenú oblačnosť v západnej polovici územia a vyskytli sa aj slabé zrážky. Na východe táto zmena bolo pozorovaná len v malej miere, keďže tadiaľ prechádzal front až vo večerných hodinách. Na západe sa ale mierne ochladilo.

Prechod oblačnosti studeného frontu nad Slovenskom pekne zachytávali aj meteorologické družice (pohľad na približne 15:00 hod.)

Čakajú nás veľmi teplé dni

Neznamená to však koniec babiemu letu. To bude pokračovať ešte celkom dlhú dobu. Podľa ansámblových predpovedí, v ktorých vládne od utorku budúceho týždňa ešte veľká miera neistoty sa teplé a prevažne slnečné dni budú nad naším územím vyskytovať prinajmenšom do pondelka budúceho týždňa. Dokonca prvé zrážky sa očakávajú až vo štvrtok budúceho týždňa. Ako píšeme, ešte tento scenár nie je celkom istý. Ako najteplejšie dni sa javia z tých budúcich nedeľa, pondelok ale aj utorok kedy bude opäť atakovaná hranica letného dňa, čiže 25 °C.

Ansáblová predpoveď teploty v 850 hPa, teploty v 2 m a zrážok pre oblasť Podunajskej roviny — Zdroj: wxcharts.com

Výhľad teploty na do pondelku pre Lučenec – Zdroj: model ECMWF

Výhľad maximálnych denných teplôt v rámci strednej Európy utorku 22. októbra:

Mohlo by vás zajímat

Predpoveď,Slovensko ǀ 5.6.2020

Víkend prinesie aj slnko aj dážď

Búrky,Predpoveď,Slovensko ǀ 4.6.2020

Nasledujúce obdobie bude búrkovo veľmi aktívne

Európa,Slovensko,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 3.6.2020

Pred desiatimi rokmi bolo Slovensko pod vodou