Babie leto je už za dverami

03. 10. 2022
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 3.10.2022 16:51
ǀ
Daniel Cibula

Čo je babie leto?

V meteorológii hovoríme o babom lete v období ustáleného slnečného a suchého počasia, ktoré je prinášané rozsiahlou anticyklónou, čiže oblasťou vysokého tlaku vzduchu nad strednou a juhovýchodnou Európou.
Objavuje sa v septembri po jesennej rovnodennosti a tiež počas prvej polovice októbra. Toto obdobie je singularitou, čiže odchýlkou od hladkej (zidealizovanej) krivky dlhodobého ročného chodu vybraného meteorologického prvku (v našom prípade najmä teploty), v mnohých krajinách Európy. Nazvať ho môžeme aj leto sv. Václava (Česko),  sv. Michala (Nemecko), či leto sv. Mórica (Francúzsko).
Tento typ počasia sa prejavuje aj veľkými teplotnými rozdielmi medzi ránom a popoludním. Tlaková výš je stabilnejší útvar a na jednom mieste vydrží dlhšiu dobu. Postupne sa ale môžu pridávať hmly a nízka oblačnosť.

Babie leto je už za dverami

Babie leto trvá v jednotlivých rokoch rôzne. Podľa pranostiky to môžu byť 3 hodiny, 3 dni aj 3 mesiace. Samozrejme tieto časy sú len symbolické, ale môžeme potvrdiť, že v tomto roku všetko nasvedčuje tomu, že potrvá dlhšie ako druhý spomínaný čas. Totiž v najbližších hodinách dôjde k prestavbe tlakového poľa a aj u nás na Slovensku bude tlak vzduchu už od utorka, 04. októbra, rýchlo stúpať. Do našej oblasti sa bude rozširovať oblasť vyššieho tlaku vzduchu, ktorá sa premiestni až nad Balkán. V podstate sa bude tiahnuť v páse od Balkánu až po Atlantik. Podľa najnovších predpovedných materiálov by to tak malo zostať minimálne do nedele a až začiatkom týždňa sa cez našu oblasť bude presúvať, v západnom až severozápadnom prúdení, studený front a babie leto sa zrejme preruší. Po malom prerušení by však mohlo pokračovať aj v nasledujúcom týždni, ale prognózy meteomodelov ešte vykazujú nie zanedbateľnú neurčitosť pri predikovaní ďalšieho vývoja počasia.

Očakávať tak môžeme v južných regiónoch už od stredy teploty nad 20°C, ktoré však môže zabrzdiť deň čo deň pribúdajúca nízka oblačnosť, ktorá by mala zahaľovať nižšie položené oblasti. Ako veľmi výrazná bude sa však v týchto chvíľach odhadnúť zatiaľ nedá.

Predpoveď prízemného tlakového poľa na najbližších približne 15 dní podľa modelu GFS — Zdroj: weatheronline.co.uk

Vývoj počasia na nasledujúcich 10 dní podľa modelu GFS pre Poprad — Zdroj: wetterzentrale.de

Vývoj počasia na nasledujúcich 10 dní podľa modelu GFS pre Bratislavu— Zdroj: wetterzentrale.de

Ansámblová predpoveď teploty a zrážok modelu ECMWF pre Liptovský Mikuláš. Zrážky sa tu pravdepodobne najbližšie vyskytnú až na prelome týždňov – Zdroj: ECMWF

Mohlo by vás zajímat