Blýskať sa bude aj v tretej májovej dekáde

21. 05. 2023
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 21.5.2023 16:40
ǀ
Daniel Cibula

Letné teploty

V posledných dňoch nastala na území Slovenska výrazná zmena počasia. Vnímať sme ju mohli z pohľadu teploty vzduchu. Po chladnom apríli a úvodných dvoch májových dekádach sa za 2-3 dni teplota zmenila z marcových až na júnové hodnoty. V sobotu, 20. mája, sme najmä v južnej polovici Slovenska zaznamenali letné dni s maximom aspoň 25°C a napr. v Hurbanove to bol najneskorší výskyt takého dňa od roku 1991. Teplé počasie by malo pokračovať aj v úvodných dňoch nasledujúceho týždňa. Informáciu o tom nám podáva animácia teploty vo výške približne 1500 m n. m.. Na nej zároveň môžeme postrehnúť mierne zmenu, ktorá nás čaká v závere týždňa.

Vývoj teploty vzduchu podľa modelu ECMWF na 9 dní – Európa, hladina 850 hPa. Obdobie 21. – 30. máj 2023

Pokračovanie výskytu prehánok a búrok

V pondelok počítame s vývojom prehánok len ojedinele. V utorok a v stredu, pri prechode studeného frontu v brázde nízkeho tlaku vzduchu, sa budú prehánky, ako aj búrky vyskytovať miestami. Nižšie môžeme vidieť práve podmienky v atmosfére vyjadrené indexom CAPE v utorok, pred príchodom frontu. CAPE je energia, ktorá se môže potencionálne nad daným miestem uvoľniť a spôsobiť tvorbu konvektívnej oblačnosti, neskôr aj búrok. Búrky môžu byť v tento, aj nasledujúci deň, aj intenzívne. Po prechode frontu už budú podmienky v atmosfére na vývoj takýchto prejavov nižšie. Za frontom sa zároveň začne pozvoľna ochladzovať až do soboty.

Obr. 1: Index CAPE a jeho hodnoty v priebehu utorňajšieho dňa

Ku koncu týždňa už zrážky menej výrazné

Práve v sobotu by malo byť aj najchladnejšie s maximami od 15°C na severe, do asi 22°C na juhu územia. Následne by sa malo otepľovať a v nedeľu sa na juhu teplota bude blížiť k asi 24°C. Zrážky by sa mali vyskytovať ešte aj vo štvrtok, čiastočne aj v piatok, ale cez víkend by už prakticky pršať nemalo. Vietor by mal byť naďalej pomerne slabý a bude silnieť najmä pri prehánkach a búrkach. Najvýdatnejšie bude počas týždňa opäť pršať v oblasti južnej a tentokrát aj východnej Európy. Podobný scenár sa bude podľa dlhodobých predpovedí vyvíjať aj na začiatku leta a preto bude počasie v typicky dovolenkových destináciách asi nie najideálnejšie. Uvidíme kedy bude na území Slovenska pokorený prvý tropický deň, ale najbližší týždeň to takmer s určitosťou nebude.

Obr. 2: Akumulácia zrážok od 25. do 27. mája 2023 podľa modelu GFS. Najviac zrážok bude v južnej a východnej Európe. Na území Slovenska budú prevažne v oblasti stredného Slovenska. Zdroj: Climate Reanalyzer

 

 

 

Mohlo by vás zajímat

Predpoveď,Slovensko ǀ 4.12.2023

V utorok sa sneženie postupne vráti

Predpoveď,Slovensko ǀ 4.12.2023

Zimný týždeň

Predpoveď,Slovensko ǀ 3.12.2023

Mrazivý pondelok

Predpoveď,Slovensko ǀ 1.12.2023

“Všehochuť” počas prvého zimného víkendu