Čaká nás v týždni viac jarných alebo viac zimných dní?

13. 03. 2023
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 13.3.2023 16:56
ǀ
Daniel Cibula

Nábeh na +20°C

Po relatívne chladnom víkende sa začiatkom týždňa na území Slovenska výraznejšie oteplilo. Za teplým frontom sa v pondelok na juhozápade prehrial vzduch vo výške 2 metrov nad povrchom na približne 18°C, a na severe na úroveň okolo 10°C. V utorok sa však pred prechodom studeného frontu môžeme dočkať aj prvej 20-tky v tomto roku. Vieme, že minulý piatok chýbala len 1 desatinka k tejto hodnote na stanici Mužla v okrese Nové Zámky a 2 desatinky v Kolárove v okrese Komárno. Najteplejšie by malo byť opäť v oblasti okolo Podunajskej roviny. Veľmi však bude závisieť od množstva oblačnosti. Na ostatných lokalitách bude v pondelok zväčša od 9 do 15 °C.

Obr. 1: Predpokladaná teplota v 2 m podľa modelu WRF na utorok, 14:00 hod.

Z utorka na stredu opäť výrazná teplotná zmena

Následne sa za prechodom studeného frontu v noci na stredu výrazne ochladí a v niektorých lokalitách by mal byť rozdiel v teplotách za 24 hodín aj viac ako 10°C, pocitovo lokálne aj nad 15°C. Ochladenie však bude len prechodné a už v závere pracovného týždňa a najmä cez víkend sa postupne dostaneme k nadpriemerným teplotám a začne sa “zjarnievať”. Zrážky očakávame najmä od utorka poobedia do stredy večera, s tým že v stredu môže na severe poklesnúť hranica sneženia až do nižších polôh a lokálne môže pripadnúť aj 5 cm nového snehu. V závere týždňa sa ale pri teplotách od 9 na severe, do asi 17 °C bude sneh rýchlo topiť.

Vývoj teploty vzduchu podľa modelu ECMWF na 9 dní – Európa, hladina 850 hPa. Obdobie 13. – 22. marca 2023

Záver týždňa pokojnejší aj teplejší charakter počasia

Ako sme už písali vyššie, záver týždňa by mal byť teplejší a prakticky bez zrážok. Podstatný je aj vietor, ktorý bude najsilnejší v utorok a v stredu, kedy sa zmení z južného na severozápadný. V utorok preto bude silno fúkať napr. na Orave, Šariši alebo Zamagurí, ale v stredu už na západe a juhovýchode. Nárazy dosiahnu ojedinele do 65-80 km/h. Zároveň platí, že po oba dni bude veľmi veterné počasia aj na horách. Od štvrtku by sa mala situácia upokojiť a mal by prevažovať južný až juhovýchodný vietor do 25 km/h, ktorý bude silnejší len lokálne.

Obr. 2 a 3: Predpokladaný vývoj počasia na najbližších 15 dní podľa modelu GFS pre Bratislavu (hore) a Bardejov (dolu). V závere týždňa sa pozvoľna oteplí – Zdroj: Wetterzentrale

Mohlo by vás zajímat

Predpoveď,Slovensko ǀ 8.6.2023

V piatok ako cez kopirák

Predpoveď,Slovensko ǀ 7.6.2023

Zmení sa niečo vo štvrtok na Medarda?

Predpoveď,Slovensko ǀ 6.6.2023

Vlhkosti v stredu neubudne