Čakajú nás mimoriadne teplé dni

07. 07. 2024
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 7.7.2024 12:31
ǀ
Daniel Cibula
Foto: Daniela Pitoňáková, Liptovská Teplička

Po chladnom počasí opäť teplo

Po relatívne chladnom vstupe do druhého letného mesiaca sa počasie na konci prvého júlového týždňa dostalo bližšie teplotnému normálu. V utorok, stredu a vo štvrtok bolo prevažne od 15 do 25°C, ale už v sobotu dosiahla na juhu teplota tropických 30°C. V nedeľu začal počasie ovplyvňovať vlniaci sa studený front a najmä na pohraničí s Českom sa prechodne ochladilo.

Prílev tropického vzduchu

Slovo prechodne je v tomto prípade podstatné. Už v pondelok sa v oblasti vyššieho tlaku vzduchu nad našu oblasť začne od juhozápadu dostávať opäť pôvodom tropický vzduch a teplota vo výške okolo 1500 m n. m. bude dosahovať až okolo 20°C. Najteplejšie dni sa predpokladajú od stredy do soboty. Maximum teploty bude na severe okolo 30, na juhu do 35 až 37°C (viď obr. 1). Až v nedeľu sa predbežne predpokladá prechod ďalšieho studeného frontu a ochladenie.

Obr. 1: Priemerné maximum teploty od stredy do piatka (10.-12.07.) podľa modelu GFS v rámci Európy – Zdroj: Climate Reanalyzer

Časté prehánky a búrky

Okrem toho očakávame aj prehánky a búrky. Vyskytnú sa už v pondelok. Následne v utorok sa už predpokladajú prehánky len v horských oblastiach a len ojedinele. V stredu zrážky nepredpokladáme a malo by byť slnečno. Od štvrtku bude s veľkou pravdepodobnosťou zrážková činnosť častejšia (obr. 2 a 3) a búrky budú pri prechodne zväčšenej oblačnosti postupne aj intenzívne.

Obr. 2: Ansámblová predpoveď zrážok pre Bratislavu od 05. do 15. júla – Zdroj: ECMWF

Obr. 2: Ansámblová predpoveď zrážok pre Levoču od 05. do 15. júla – Zdroj: ECMWF

Mohlo by vás zajímat

AKTUÁLNE,Európa,REKORDY,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 19.7.2024

Niektoré extrémy posledných dní

Predpoveď,Slovensko ǀ 19.7.2024

Víkend spestrí výšková níž

Predpoveď,Slovensko ǀ 18.7.2024

Pokojný a teplý záver pracovného týždňa