Do tretice všetko dobré

17. 03. 2023
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 17.3.2023 14:04
ǀ
Samuel Bacák

Prvé dva marcové víkendy výletom a turistikám veľmi nepriali, minimálne nie celé. V tom treťom, ktorý je pred nami už bude konečne pekne a najmä teplejšie. V priebehu tohto týždňa sme ešte zažili doslova závan zimy, keď k nám po prechode studeného frontu v stredu prenikol studený vzduch. V úvode týždňa sa na juhu ojedinele oteplilo na približne 19 °C, podobných teplôt sa dočkáme pravdepodobne už onedlho. Po krátkodobom ochladení sa situácia začala stabilizovať a cez víkend by už mohla byť prekonaná hranica 15 °C.

Sobota

V sobotu k nám bude od severovýchodu zasahovať tlaková výš. Po jej zadnom okraji budeme v teplejšom južnom až juhovýchodnom prúdení. Očakávame zväčša slnečnú oblohu, vyskytnúť sa môže maximálne vysoká oblačnosť, podobne ako v piatok.

Predpoveď synoptickej situácie na sobotu, 18. marca – Zdroj: ČHMÚ

Zrána ešte môže lokálne mrznúť. Očakávame teplotu 2 až -4, v údoliach do -7 °C.

Cez deň sa oteplí na 9 až 14, na juhu ojedinele do 15 °C.

Oteplenie môžeme dobre badať aj vo výške približne 1,5 km. Teplota v tejto výške dosiahne postupne kladné hodnoty, malo by to byť zväčša okolo 3 °C.

Naďalej môžeme počítať s južným až juhovýchodným vetrom do 20, na západe do 30 km/h. Najmenej veterno by malo byť v častiach Banskobystrického či Žilinského kraja.

Nedeľa

Počasie u nás sa bude aj v nedeľu odohrávať pod vplyvom okraja tlakovej výše. Od severozápadu začne zároveň zasahovať nad vnútrozemie Európy brázda nízkeho tlaku vzduchu.

Predpoveď synoptickej situácie na nedeľu, 19. marca – Zdroj: ČHMÚ

Dá sa už očakávať aj viac oblačnosti (biele oblasti na simulácii), spočiatku najmä tej vysokej. Prvá polovica dňa by mala byť väčšinou slnečná, celkovo počítame s polojasnou až oblačnou oblohou. Počasie to v tento víkendový deň vôbec nepokazí, zrážky zatiaľ vôbec neočakávame.

Do rána sa teplota zníži na 4 až -2 °C, v dolinách môže byť ojedinele aj trochu chladnejšie.

V priebehu dňa sa vzduch prehreje na 11 až 16, na juhu ojedinele do 17 °C.

Vietor južných smerov bude dokonca o trochu slabší ako v sobotu. Predpokladáme, že dosiahne rýchlosť do 20 km/h, čo môžeme klasifikovať ako slabý až mierny vietor.

 

Mohlo by vás zajímat

Predpoveď,Slovensko ǀ 8.6.2023

V piatok ako cez kopirák

Predpoveď,Slovensko ǀ 7.6.2023

Zmení sa niečo vo štvrtok na Medarda?

Predpoveď,Slovensko ǀ 6.6.2023

Vlhkosti v stredu neubudne