Dôsledky zmeny klímy na zamŕzanie jazier

07. 02. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 7.2.2019 19:40
ǀ
Daniel Cibula
Ľadoví rybári na jazere Mendota v meste Madison. Podľa nových štúdií jazero môže v nasledujúcich desaťročiach stratiť zimný kryt. Zdroj – New York Times

Dôsledky zmeny klímy sú bližšie než si myslíme

Zvyšovanie globálnej teploty vzduchu nemá vplyv len na zvyšovanie množstva topiacich sa ľadovcov niekde ďaleko od nás v Grónsku či na Antarktíde (keď nerátame horské ľadovce napr. v Alpách), ale aj na miestach nám omnoho bližších. Nejedná sa samozrejme o ľadovce v pravom zmysle slova ale o ľad. Konkrétne o zamŕzanie vodných plôch – na jazerách, či už prírodných alebo umelých.

Zo štúdiou v tomto prípade prišiel časopis Nature Climate Change a pekne ju spracoval New York Times. Vedci zo spomínaného časopisu prvý krát skúmali vplyv zvyšovania teploty na 513 jazerách na severnej pologuli (346 Severná Amerika, 136 Európa, 32 Ázia).

Zamrznuté jazerá poskytujú celý rad služieb. Chytanie rýb, kultúrne tradície, dopravu, rekreáciu a reguláciu hydrologického cyklu a to na viac ako polovici zo 117 miliónov svetových jazier. Ako sa píše v článku Nature, tak jedným z prvých pozorovaných vplyvov klimatického otepľovania bola strata sladkej vody ľadu spolu so zodpovedajúcimi klimatickými a ekologickými dôsledkami. Na základe pozorovaní, analýzy odhaľujú dôležitosť  jednotlivých parametrov pri zamŕzaní jazera. Či už je to teplota vzduchu, hĺbka jazera, nadmorská výška alebo zložitosť pobrežia.

Konkrétne čísla

Vedci odhadujú, že 14 800 jazier severnej pologule v súčasnosti zažíva prerušovaný zimný ľadový kryt. Ten sa pri globálnom oteplení o 2 °C zvýši na 35 300 a pri oteplení o 8 °C až na 230 400 jazier. Vedecká štúdia tiež poukazuje na to, že budúcu generáciu dôjde k rozsiahlej strate ľadových jazier a bude to mať veľký vplyv na množstvo obyvateľov týchto oblastí.

Aké sú jedny z následkov

“Ľadový kryt pôsobí ako znovunastolenie teploty jazera v každú zimu,” povedala Catherine O’Reillyová, docentka geológie na Illinois State University a spoluautorka štúdie.

Bez zimného ľadu sa začnú jazerá otepľovať skôr v roku. Teplejšia povrchová voda zvyšuje riziko toxických kvetov rias a znižuje hladinu kyslíka v jazere, čo kladie dôraz na ryby a iné organizmy. Teplota vody tiež ovplyvňuje, ktorým druhy rýb sa bude dariť. Určité ryby, ako je losos a pstruh, závisia od chladných vôd, bohatých na kyslík a nie sú v teplých podmienkach.

Iné následky sú napríklad náboženské, ako je náboženstvo Shinto (viac sa o tom dozviete priamo v pôvodnom článku), ale aj prirodzené. Niektoré domorodé spoločenstvá sa spoliehajú na zimné jazerné ľadové cesty v severnej Kanade pre potraviny, zásoby a sociálne interakcie. Teplejšie zimy znížili trvanie a kvalitu ciest ľadu a obmedzili prístup k odľahlým komunitám. Okrem toho kvalita a trvanie rekreačných aktivít klesá. Napr. aj korčuľovacie sezóny sa výrazne zmenšili. Toto je len niekoľko príkladov rôznych spôsobov, ako jazero ľadu prispieva k ľudskej kultúre, a čo sa vďaka roztápaniu môže stratiť.

Zmrazovanie jazier na severnej pologuli počas zimného obdobia pri jednotlivých fázach oteplenia Zeme — Zdroj: časopis Nature Climate Change

Zmrazovanie jazier na severnej pologuli počas zimného obdobia pri jednotlivých fázach oteplenia Zeme — Zdroj: New York Times

Zdroj:

Časopis Nature Climate Change

New York Times

Mohlo by vás zajímat

Predpoveď,Slovensko ǀ 5.6.2020

Víkend prinesie aj slnko aj dážď

Búrky,Predpoveď,Slovensko ǀ 4.6.2020

Nasledujúce obdobie bude búrkovo veľmi aktívne

Európa,Slovensko,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 3.6.2020

Pred desiatimi rokmi bolo Slovensko pod vodou