ECMWF oslavuje 40 rokov strednodobého predpovedania

23. 08. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 23.8.2019 20:02
ǀ
Daniel Cibula

Čo je ECMWF ?

Európske centrum pre strednodobé predpovede počasia (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts, ECMWF) je organizácia, ktorá poskytuje najkvalitnejšie strednodobé meteorologické predpovede (t.j. predpovede na 3 až 10 dní) na svete.

ECMWF bolo založené na základe medzinárodného dohovoru v roku 1975 a prvé strednodobé predpovede začalo operatívne produkovať v roku 1979. Od roku 1992 poskytuje pravdepodobnostné predpovede počasia na 10 dní dopredu a od roku 1997 aj 6 mesačné sezónne predpovede (odhad prevládajúceho rázu počasia v danej sezóne). V súčasnosti má ECMWF 22 riadnych a 12 spolupracujúcich členov, medzi nimi je zastúpené aj Slovensko.

Hlavný cieľ ECMWF je udržať súčasný trend zlepšovania globálnych strednodobých predpovedí, s osobitným dôrazom na včasné varovanie pred extrémnymi prejavmi počasia.

Ďalšie ciele sú:

  • zlepšenie kvality sezónnych predpovedí
  • poskytovanie okrajových podmienok pre regionálne meteorologické modely
  • monitorovanie klimatického systému Zeme prostredníctvom pravidelných reanalýz
  • optimalizácia globálnej pozorovacej siete

Aby to dosiahli organizujú vedecký a technický výskum zameraný na zlepšenie predpovedí, vyvíjajú numerické metódy pre strednodobé, mesačné a sezónne predpovede, prevádzkujú globálny meteorologický model na jednom z najvýkonnejších superpočítačov v Európe, poskytujú širokú škálu predpovedných produktov pre meteorologické služby členských krajín, zbierajú a archivujú meteorologické dáta.

ECMWF prevádzkuje dve služby z programu EÚ na pozorovanie Zeme v Copernicus: službu monitorovania atmosféry v Copernicus (CAMS) a službu Copernicus Climate Change Service (C3S).

Strednodobé pravdepodobnostné predpovede sú hlavným produktom a sú počítané na 10 dní s horizontálnym rozlíšením 50 km a 60-timi vertikálnymi hladinami. V roku 2006 boli tieto predpovede predĺžené na dni 11 až 15, s rozlíšením zredukovaným na 80 km. Okrem toho ECMWF počíta aj 10-dňovú deterministickú predpoveď s horizontálnym rozlíšením 25 kilometrov a 90-timi vertikálnymi hladinami (model Aladin len 37).

22 členských (tmavomodrá) a 12 spolupracujúcich (bledomodrá) štátov  patriacich do ECMWF — Zdroj: ECMWF

Sídlo ECMWF je západne od Londýna — Zdroj: maps.google.sk

Už pred 40 –  timi rokmi

Ako sme už písali vyššie tak to bolo práve v roku 1979, konkrétne 1. augusta, kedy vyšla ECMWF prvá operatívna strednodobá predpoveď pre členské štáty. Prognózy boli vypracované na desať dní vopred, päť dní v týždni, následne z ktorých bolo prvých sedem dní distribuovaných členským štátom.

Ako sami píšu „1. augusta 1979 bol pre zamestnancov strediska veľmi napätý deň. Po mnohých mesiacoch práce, prípravy a testovania prišiel deň, kedy sa v stredisku urobila prvá operatívna strednodobá predpoveď, ktorá sa odoslala v reálnom čase na národné meteorologické služby v členských štátoch. Prognóza sa mala zakladať na pôvodnom stave 1. augusta na 12 Z a členským štátom sa mali sprístupniť výsledky až do siedmich dní. “

Toto boli úvodné slová úvodníka k technickému informačnému bulletinu ECMWF z októbra 1979, ktorý napísal Roger L. Newson, vedúci meteorologickej divízie, po tom, čo bola prvýkrát vypracovaná a zverejnená prvá operatívna predpoveď ECMWF členským štátom. Newson ďalej opísal, ako sa deň začal hladko. Vstupné pozorovacie údaje v surovej forme GTS boli skopírované na magnetickú pásku meteorologickým úradom Spojeného kráľovstva a prenesené do centra na dekódovanie a kontrolu kvality a proces pokračoval ďalej (viac sa dočítate v pôvodnom článku).

Prvá prevádzková predpoveď ECMWF: Sedemdňová predpoveď geopotenciálnej výšky 1 000 hPa a teploty 850 hPa vykonaná od 1. augusta (overenie 8. augusta 1979).

40 – ročné sústavné zlepšovanie

Vo výročnej správe ECMWF z roku 1979 sa uvádza, že kvalita prvých predpovedí sa líšila v závislosti od ročného obdobia a meteorologickej situácie. V niektorých prípadoch boli predpovede „pozoruhodne dobré“ do 10 dní, zatiaľ čo v iných situáciách bola praktická hranica predvídateľnosti menšia ako týždeň. Pravdepodobne z tohto dôvodu ECMWF prijal rozhodnutie, že v prvých dňoch sa bude členským štátom poskytovať iba prvých 7 dní 10-dňovej predpovede.

O štyri desaťročia neskôr viedli zlepšenia v modelovaní a asimilácii údajov spolu s výrazne vyšším výpočtovým výkonom a observačným pokrytím k veľkej rozmanitosti predpovedaných produktov a aplikácií. Dosvedčuje to aj obrázok nižšie, ktorý ukazuje na množstvo údajov dostupných na použite v roku 1979 a 2019.

Prajeme ECMWF ešte veľa úspechov a stále zlepšovanie.

Reprezentácia približných pomerov rôznych typov údajov dostupných na použitie v prognózach ECMWF v rokoch 1979 a 2019 —  Zdroj: ecmwf.int

Zdroje:

Pôvodný článok ECMWF

Slovenský hydrometeorologický ústav

Mohlo by vás zajímat

Predpoveď,Slovensko ǀ 28.10.2020

Vo štvrtok sa postupne rozprší

AKTUÁLNE,REKORDY,Svet,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 27.10.2020

V Arktíde je ku koncu októbra rekordne málo morského ľadu

Predpoveď,Slovensko ǀ 27.10.2020

V stredu bude počasie relatívne pokojné

AKTUÁLNE,REPORT,Svet ǀ 26.10.2020

Výnimočná hurikánová sezóna pokračuje