ECMWF sprístupnila údaje pre širokú verejnosť

15. 10. 2020
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 15.10.2020 15:07
ǀ
Daniel Cibula
Logo Európskeho centra pre strednodobé predpovede počasia (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts – ECMWF)

Čo je ECMWF ?

Európske centrum pre strednodobé predpovede počasia (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts, ECMWF) je organizácia, ktorá poskytuje najkvalitnejšie strednodobé meteorologické predpovede (t.j. predpovede na 3 až 10 dní) na svete.

ECMWF bolo založené na základe medzinárodného dohovoru v roku 1975 a prvé strednodobé predpovede začalo operatívne produkovať v roku 1979. Od roku 1992 poskytuje pravdepodobnostné predpovede počasia na 10 dní dopredu a od roku 1997 aj 6 mesačné sezónne predpovede (odhad prevládajúceho rázu počasia v danej sezóne). V súčasnosti má ECMWF 22 riadnych a 12 spolupracujúcich členov, medzi nimi je zastúpené aj Slovensko.

Hlavný cieľ ECMWF je udržať súčasný trend zlepšovania globálnych strednodobých predpovedí, s osobitným dôrazom na včasné varovanie pred extrémnymi prejavmi počasia.

Ďalšie ciele sú:

  • zlepšenie kvality sezónnych predpovedí
  • poskytovanie okrajových podmienok pre regionálne meteorologické modely
  • monitorovanie klimatického systému Zeme prostredníctvom pravidelných reanalýz
  • optimalizácia globálnej pozorovacej siete

Aby to dosiahli organizujú vedecký a technický výskum zameraný na zlepšenie predpovedí, vyvíjajú numerické metódy pre strednodobé, mesačné a sezónne predpovede, prevádzkujú globálny meteorologický model na jednom z najvýkonnejších superpočítačov v Európe, poskytujú širokú škálu predpovedných produktov pre meteorologické služby členských krajín, zbierajú a archivujú meteorologické dáta.

ECMWF prevádzkuje dve služby z programu EÚ na pozorovanie Zeme v Copernicus: službu monitorovania atmosféry v Copernicus (CAMS) a službu Copernicus Climate Change Service (C3S).

Strednodobé pravdepodobnostné predpovede sú hlavným produktom a sú počítané na 10 dní s horizontálnym rozlíšením 50 km a 60-timi vertikálnymi hladinami. V roku 2006 boli tieto predpovede predĺžené na dni 11 až 15, s rozlíšením zredukovaným na 80 km. Okrem toho ECMWF počíta aj 10-dňovú deterministickú predpoveď s horizontálnym rozlíšením 25 kilometrov a 90-timi vertikálnymi hladinami (model Aladin len 37).

 

22 členských (tmavomodrá) a 12 spolupracujúcich (bledomodrá) štátov  patriacich do ECMWF — Zdroj: ECMWF

European Union’s open data policy

Superpočítačové zariadenie (a súvisiaci archív údajov) v ECMWF je jedno z najväčších svojho druhu v Európe a členské štáty môžu využiť 25% svojej kapacity na svoje vlastné účely. Prognózované údaje si mohli kúpiť podniky a ďalší komerční zákazníci na celom svete. Novinkou ale je, že od 7. októbra ECMWF sprístupnilo svoje predpovedné mapy a grafy k voľnému využitiu.
Stalo sa tak v rámci politiky voľného prístupu k údajom (European Union’s open data policy). ECMWF tak na svojich stránkach sprístupnilo mnoho údajov k voľnému využitiu. Niektoré z nich sa dali nájsť  aj predtým (sprostredkovanie na iných stránkach) ale teraz sú voľne dostupné, sú zadarmo a môžu sa využiť aj na komerčné využite, len stačí uviesť zdroj (ECMWF).

Predpovedné materiály ECMWF

Zdroje:

Svetová meteorologická organizácia

ECMWF

Článok ECMWF k 40. výročiu svojej existencie

Slovenský hydrometeorologický ústav

Meteopress

FB Bez počasia

Mohlo by vás zajímat

Predpoveď,Slovensko ǀ 15.1.2021

Čaká nás mrazivý víkend

Predpoveď,Slovensko ǀ 14.1.2021

V piatok sa ocitneme v pôvodom arktickom vzduchu

REPORT,Slovensko,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 13.1.2021

Od začiatku Vianoc snehu výrazne pribudlo