Futbalisti na MS v Katare to budú mať z pohľadu počasia náročné

23. 11. 2022
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 23.11.2022 11:46
ǀ
Daniel Cibula
MS v Katare potrvajú od 18. novembra do 18. decembra. Väčšina zápasov sa hrá v hlavnom mesta Dauha.

Netradičný dátum konania majstrovstiev sveta

Majstrovstvá sveta (MS) vo futbale sa konajú pravidelne od roku 1930, kedy bol hostiteľskou krajinou Uruguaj. V tomto roku ich hostí trochu nezvyčajná krajina – Katar, a to v nezvyčajnom dátume. Ročník č. 22 sa totiž koná v novembri a decembri, pričom doteraz sa nikdy v histórii nestalo, že by to bolo v iný mesiac ako v júni a júli (niekedy začali už na konci mája). Ak sa nad tým zamyslíme z pohľadu klímy, je dôvod veľmi jednoduchý.

Dejisko 22. MS vo futbale – Katar – Zdroj: Wikipedia

Subtropické pásmo, horúca a sucha klíma

Katar leží v subtropickom pásme, ktoré sa nachádza medzi oblasťou s tropickým a oblasťou s miernym podnebím a leží na severnej pologuli medzi 30 a 45° zemepisnej šírky. Dôležitejšie je z pohľadu klimatológie jeho zaradenie v Köppen-Geigerovej klimatickej klasifikácii, v ktorej patrí do suchého/arídného podnebia a do podkategórie Bwh – horúceho arídného podnebia. Tieto oblasti sú charakteristické výrazne malým množstvom zrážok, kde výpar rádovo prevyšuje priemerné ročné zrážky a teda vznikajú púšte. Do tejto oblasti patrí nielen veľká časť Arabského poloostrova, na ktorom leží aj Katar na pobreží Perzského zálivu, ale aj Sahara, či vnútrozemie Austrálie.

 

Subtropické pásmo prechádza aj cez oblasť Kataru – Zdroj: Wikipedia

Mapa Köppen-Geigerovej klimatickej klasifikácie – Zdroj: Wikipedia 

Horúca aridná klíma podľa Köppenovej klasifikácie zahŕňa aj Katar – Zdroj: Wikipedia

V lete v priemere nad 35 v zime okolo 20°C

Priemerná mesačná teplota dosahuje v hlavnom meste Dauha v lete neuveriteľných 36-37°C a v januári klesá na 18,5°C (niečo podobné ako na Slovensku v lete). Pozrime sa však bližšie aj na priemernú maximálnu dennú teplotu, ktorá dosahuje v mesiacoch jún až august viac ako 41°C, pričom v niektoré dni môže byť aj viac ako 45 či 50°C. V novembri je to napr. 26 a v decembri 21°C. Minimá v týchto dvoch mesiacoch priemerne dosahujú 21 resp. v decembri približne 17°C. Práve mesiace december až marec sú asi najvhodnejšie aj na prípadné dovolenky v tejto oblasti, keď sa dá aspoň v noci oddýchnuť od vysokých teplôt. Teraz už poznáme aj dôvod posunu termínu MS z leta ne prelom jesene a zimy. Nie je to len o vysokej teplote, ale aj o vysokej vlhkosti vzduchu, vzhľadom na polohu prakticky bezprostredne pri mori. Tá dosahuje priemerne v mesiaci november okolo 65 a v decembri až 71%. Na pocit tak je lokálne nepríjemne dusno, čo zvyšuje záťaž na ľudský organizmus (zvlášť pri takých výkonoch aké podávajú futbalisti – našťastie pre nich by mali byť štadióny klimatizované).

Priemerné teploty v Dauhe za roky 1991-2020 – Zdroj: Qatar climate: average weather, temperature, precipitation, when to go (climatestotravel.com)

Prevažne slnečno a teplotne prakticky bez zmeny

Aké sa očakáva počasie v priebehu šampionátu? Prakticky identické skoro každý deň. Väčšinou bude slnečno, len s minimálnymi teplotnými zmenami. Maximá budú stúpať na 28 až 32 a minimá klesať na 22 až 19°C. Aj priemerne tu spadne v novembri len 3 a v decembri 12 mm zrážok, takže účastníci šampionátu sa takéhoto prírodného schladenia s najväčšou pravdepodobnosť nedočkajú. A kto by chcel využiť možnosť vykúpať sa v okolitom mori, tak sa tiež veľmi neschladí, vzhľadom na priemernú teplotu vody v Perzskom zálive na konci roku okolo 25°C.

Predpoveď počasia pre Dauhu na najbližšie 2 týždne – Zdroj: Time and Data

Zdroj:

Wikipedia

Mohlo by vás zajímat