Globálna správa varuje pred zmenou klímy

17. 10. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 17.10.2018 19:10
ǀ
Daniel Cibula
Zdroj: Shutterstock

Podľa komplexného hodnotenia Medzivládneho panelu pre klimatické zmeny (IPCC) budú náklady a vplyvy na globálne otepľovanie o 1,5 stupňa Celzia z predindustriálnej doby oveľa vyššie ako sa očakávalo. Hodnotenie bolo uverejnené v Južnej Kórei v Incheone 8. októbra tohto roku.

Faktom je, že “iba” pri oteplení o 1,0 °C boli v poslednom desaťročí zaznamenané ohromujúce vlny horúčav, záplav, búrok, bielenia koralov či sucha a s tým súvisiacich lesných požiarov. [Pozri: skryté náklady na zmenu klímy v prevádzke stovky miliárd ročne]. Ale oproti predstave oteplenia o 1,5 °C by to bolo podstatne horšie a ešte horšie pri oteplení o 2 °C. Vyplýva to zo špeciálnej správy IPCC o globálnom otepľovaní o 1,5 °C, ktorý skúmal viac ako 6000 štúdii.

Podľa IPCC bude dosiahnuté oteplenie o 1,5 °C za približne 11 rokov a takmer určite do 20 rokov bez výrazného zníženia emisií oxidu uhličitého. Aj keby sa výrazné zníženie emisií začalo ihneď, nezabránilo by otepleniu o 1,5 °C resp o 2,7 °F (Fahrenheita).

Správa IPCC o glabálnom otepľovaní z roku 2018 (Správu nájdete tu)

Podstatné dôsledky

Zatiaľ čo pri zvýšení izbovej teploty o 0,5 °C si podstatne nič nevšimneme, na planétu ako celok to bude mať podstatné dôsledky, varuje správa. Prejaví sa to na ekosystémoch, ľudských spoločenstvách a hospodárstve.

Predseda Globálneho centra pre životné prostredie a energetiku na univerzite v Indii, ktorý je aj autorom osobitnej správy vo vyhlásení povedal, že “obmedzenie globálneho otepľovania na 1,5 °C v porovnaní s 2 °C by znížilo náročné dopady na ekosystémy, ľudské zdravie a pohodu”. Ide hlavne o dôsledky zahŕňajúce silnejšie búrky, nerovnomerné počasie, nebezpečné vlny horúčav, stúpajúce moria a veľké narušenie infraštruktúry a migračných vzorcov.

Všetci zástupcovia zo 195 krajín vrátane USA schválili vedecké zistenia, ktoré sú uvedené v hlavnej správe a sú zhrnuté v 34 – stranovom “Súhrne pre tvorcov politík”.

Podľa tzv. Parížskej dohody z 12. decembra 2015 každá krajina na svete súhlasila s udržaním globálnych teplôt oveľa nižších ako 2 °C. Ostrovné a iné štáty lobovali aj za podstatne menšie číslo. Súčasné záväzky znížiť emisie CO2 spôsobia globálne otepľovanie do roku 2100 najmenej o 3 °C čo by mohlo ohroziť prirodzené body, ako je rozmrazovanie veľkých oblastí permafrostu – čo by mohlo spôsobiť nekontrolovateľne vyššie globálne teploty. Administratíva Trumpa povedala, že vyvedie USA z Parížskej dohody .

Michael Mann, klimatológ a riaditeľ Centra vedy o Zemi z Pennsylvánskej univerzity hovorí o tom, že globálne otepľovanie je podobné mínovému polu, ktoré sa postupne stáva nebezpečnejším. Podľa neho budeme mať “viac výbuchov, ktoré pravdepodobne vybudujeme: 1,5 °C je bezpečnejších než 2 °C, 2 °C je bezpečnejších než 2,5 °C, 2,5 °C je bezpečnejších ako 3 °C a tak ďalej”. Michael sa na tejto najnovšej správe IPCC však priamo nezúčastnil.” Stabilizácia globálneho otepľovania na 1,5 °C bude v tomto momente veľmi ťažká, ak nie nemožná,” dodal.

Zdroj: CarbonBrief – Grafické znázornenie zmien klímy pri oteplení o 1,5 °C a 2 °C

Hľadanie veľkých riešení

Osobitná správa IPCC uvádza rôzne spôsoby stabilizácie globálneho otepľovania pri 1,5 °C. Všetky tieto riešenia vyžadujú bezprecedentné úsilie o zníženie spotreby fosílnych palív na polovicu za menej ako 15 rokov a odstránenie ich používania takmer úplne za 30 rokov. To znamená napr., že by neboli žiadne vozidlá poháňané naftou alebo benzínom; všetky elektrárne na výrobu uhlia a plynu by sa uzatvorili; petrochemický priemysel by premenil veľkoobchod na zelenú chémiu; a ťažký priemysel, ako je výroba ocele a hliníka, by bol buď bez zdrojov uhlíka alebo by využíval technológie na zachytávanie emisií CO2 a trvalé skladovanie.

A to stále nebude stačiť, varuje správa. Každá libra (čo značí asi 0,454 kg) CO2 emitovaných za posledných sto rokov bude naďalej zachytávať teplo v atmosfére po celé stovky rokov. Do roku 2045 alebo 2050 bude v atmosfére stále príliš veľa CO2. Viac lesov alebo nejaká forma priameho zachytávania, pri ktorej sa CO2 vylučuje z atmosféry, bude nevyhnutná na stabilizáciu globálnych teplôt o 1,5 °C, píše sa v správe.

Katharine Hayhoe, vedúca kliny na Texaskej univerzite, hovorí že táto osobitná správa je ako získanie znepokojujúcej diagnózy od svojho lekára. “Boli vykonané všetky možné testy a správy nie sú dobré,” povedala Katherine.  “Doktor, IPCC v tomto prípade, potom vysvetľuje možné liečebné možnosti na zabezpečenie nášho budúceho zdravia. My (verejnosť) sa rozhodneme, ktorou možnosťou sa budeme riadiť. ”

Výzva zostať pod úrovňou 2 °C je obrovská, čo si vyžaduje postupné vyradenie infraštruktúry z fosílnych palív, zavedenie nefosílnych zdrojov energie a rozsiahle odstraňovanie uhlíka z atmosféry, hovorí Glen Peters , riaditeľ pre výskum na nórskom Centre pre medzinárodný výskum v oblasti klímy. “Ak chcete zostať pod 1,5 °C, stačí, aby transformácia bola rýchlejšia a hlbšia ako pri 2 °C,” povedal Peters.

V súčasnosti ideme nesprávnym smerom. “Bez plného zapojenia a zosúladenia našich technických, sociálnych a politických rozmerov nebude 1,5 °C a dokonca ani 2 °C možné.”

Pozorovaný vývoj globálnej teploty vzduchu (sivá krivka vľavo) v období 1960 – 2017 a modelované scenáre stabilizácie globálnej teploty vzduchu pod, resp. na úrovni 1,5 °C s predpokladaným presiahnutím 1,5 °C okolo roku 2040 pri súčasnej úrovni regulácií emisií CO2 [Zdroj: SR15 Summary for Policymakers]

Video o klimatickej zmene:

Zdroj: www.nationalgeographic.com (Tento článok je skoro úplným prekladom pôvodného článku),

Tak ako? Stále myslíme, že sa nič nedeje a zostaneme pasívnymi?

Mohlo by vás zajímat

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 18.4.2019

Piatok slnečno a veľmi teplo

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 17.4.2019

Štvrtok s pokojným a teplým počasím

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 16.4.2019

Streda so zväčšenou oblačnosťou a občasným dažďom

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 15.4.2019

Ovocinári a záhradkári sa majú na pozore!!!