Havajské počasie ako ho nepoznáme

12. 2. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 12.2.2019 19:09
ǀ
Daniel Cibula
Hlboká tlaková níž v nedeľu nad Havajskými ostrovmi — Zdroj: worldview.earthdata.nasa.gov

Silný vietor a vysoké vlny

Nedeľné poveternostné podmienky na Havajských ostrovoch ukázali svoju silu. Prehnala sa tadiaľto hlboká tlaková níž a priniesla veľmi nepriaznivé počasie. Príkladom silného vetra, ktorý dosahoval rýchlosti nad 70 km/h, bol pád troch veľkých a hlavne starých stromov Kiawe, ktoré spadli do parku Kapi’olani. Odhaduje že ich vek bol približne storočný. V tejto krajine bolo hlásených desiatky popadaných stromov a vyvrátených stĺpov elektrického vedenia.

Najsilnejšiu silu vetra zaznamenali na samotnej najvyššej hore tejto krajiny ako aj celého sveta (keď berieme aj výšku pod hladinou mora). Na Manua Kea to bola rýchlosť vetra 191 MPH čo znamená rýchlosť niečo málo nad 300 km/h. Pri silnom zväčša severozápadnom vetre vznikali tiež obrovské vlny, ktoré dosahovali až 18 m.

Pád troch veľkých a veľmi starých stromov Kiawe, ktoré spadli do parku Kapi’olan

Sneženie – nezvyčajný jav

Okrem iného chladný vzduch do tejto oblasti priniesol aj snehové skupenstvo zrážok. V tejto oblasti je to takpovediac nezvyčajné. Havajské ostrovy totiž ležia približne medzi obratníkom Raka a 20° s. z. šírky a aj v chladnejšom polroku tu priemerné teploty dosahujú v tých najnižších polohách 25°C.

Divízia štátnych parkov informuje, že pre snáď prvýkrát sa vyskytol sneh v Polipoli v štátnom parku na ostrove Maui. Mohol by to byť aj najnižšie zaznamenaný sneh v štáte. Park Polipoli leží vo výške 6 200 stôp čo je približne 1,9 km.

Niekoľko centimetrov snehu dostala aj Haleakala, štítová sopka na východe Maui a samozrejme aj najvyššie polohy veľkého ostrovy s vrchmi Manua Loa a Manua Kea.

Možnosť prvého výskytu snehu v nadmorskej výške približne 1900 m n. m. v tejto krajine dokumentuje aj časopis Weatherwise síce až z roku 1962. Do spomínaného roku bol najnižší známy záznam o snehu na Haleakale (ostrov Maui) v roku 1952 a to vo výške 7 500 stôp, čo je 2286 m. n. m..

Časopis Weatherwise z roku 1962 a záznamy o výskyte snehovej pokrývky

 

Zaznamenaná snehová pokrývka na ostrove Maui

Zaznamenaná snehová pokrývka na veľkom ostrove na hore Manua Loa a Manua Kea

Sneh v rekreačnej oblasti Polipoli na ostrove Maui v nadmorskej výške približne 1900 m n. m.

Zdroje:

ABC15

Twitter a Twitter

NOAA

portál Havajske-ostrovy

Scienceglobalnews

 

 

Mohlo by vás zajímat

REPORT,Slovensko ǀ 18.8.2019

Pondelok bude prevažne slnečný a teplý

REPORT,Slovensko ǀ 16.8.2019

Víkend bude pokojný a relatívne teplý

AKTUÁLNE,Svet,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 15.8.2019

Tropická búrka Krosa

REPORT,Slovensko ǀ 15.8.2019

V piatok aj prehánky a búrky