Horúčavy cez víkend skončia, čakajú nás aj búrky

05. 08. 2022
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 5.8.2022 15:56
ǀ
Samuel Bacák

Sobota

V sobotu k nám od severozápadu postúpi zvlnený studený front.

Predpoveď synoptickej synoptickej situácie na sobotu, 06. augusta – Zdroj: ČHMÚ

V noci očakávame vysoké teploty, konkrétne 22 až 17 °C, v údoliach vo východnej polovici budú pri zmenšenej oblačnosti klesať až na 14 °C.

Na juhu Slovenska ešte môže teplota vystúpiť na 30 až 35 °C, v severnej polovici bude 23 až 29 °C a zároveň sa bude ochladzovať. Čaká nás tak veľký teplotný kontrast medzi severom a juhom územia.

V priebehu dňa sa rozfúka silnejší severný až severozápadný vietor do 25, na Podunajskej a Východoslovenskej nížine a v Košickej kotline až do 40 km/h.

V nárazoch môže vietor vo vyššie spomenutých oblastiach dosiahnuť rýchlosť až do 70 km/h.

Oblačnosť začne pribúdať už v noci, resp. v skorých ranných hodinách. Prvý víkendový deň bude polooblačný až oblačný, prechodne až zamračený.

Postupne treba počítať s prehánkami, dažďom a búrkami, pravdepodobne najviac na severe a na strednom Slovensku. Búrky môžu byť aj intenzívnejšie.

Nedeľa

Počasie u nás bude v nedeľu ešte čiastočne ovplyvňovať zvlnený studený front. Zároveň sa k nám začne od severozápadu rozširovať výbežok tlakovej výše.

Predpoveď synoptickej synoptickej situácie na nedeľu, 07. augusta – Zdroj: ČHMÚ

Do rána môže vďaka oblačnosti teplota zostať na ešte vysokých hodnotách, čiže na 20 až 14 °C, v dolinách pri malej oblačnosti na minimálne 11 °C.

Deň už nebude taký horúci, očakávame teploty 22 až 28, na juhu ojedinele do 30 °C.

Zatekanie o čosi chladnejšieho vzduchu si môžeme všimnúť aj na teplote vo výške približne 1500 m, kde sa teploty budú pohybovať okolo 15 °C.

Čaká nás menej príjemný severný až severovýchodný vietor do 30-35 km/h, pričom najsilnejší by mal byť v Košickej kotline a na Východoslovenskej nížine.

V druhej polovici noci bude ešte veľa oblačnosti na oblohe, cez deň by malo byť opäť zväčša polooblačno až oblačno.

Aj keď model simuluje nejaké zrážky nadránom na juhu, veľmi ojedinele nás môžu prekvapiť aj počas dňa. Môžu to byť znovu prehánky alebo aj búrky.

Mohlo by vás zajímat

AKTUÁLNĚ,Slovensko ǀ 28.9.2022

September v pranostikách.

Predpoveď,Slovensko ǀ 27.9.2022

V stredu sa prechodne vyčasí