Horúce počasie počas celého týždňa

10. 06. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 10.6.2019 19:53
ǀ
Daniel Cibula

Tento týždeň nás čaká vlna mimoriadneho teplého počasia. Teploty budú každý presahovať tropických 30 °C a tropické začnú byť aj noci. Táto situácia nastáva keď teplota neklesne behom noci pod 20 °C. Zároveň budú prekonávané vo viacerých (ak nie všetkých) meteorologických staniciach aj rekordy maximálnej dennej teploty pre dané dátumy. Naposledy bolo v tomto období podobne teplo v rokoch 2015, 2010, 2003, 2000 či 1996.

Pôvodom tropický vzduch

Do našej oblasti sa dostane totižto pôvodom tropický vzduch od juhozápadu až juhu. Bude ku nám prichádzať po prednej strane rozsiahlej tlakovej níže nad Západnou Európou. Zároveň ho bude prinášať aj Jetstream čiže výškové prúdenie, ktoré v týchto dňoch nadobúda netypický tvar. Takáto situácia sa v priestore Európy tento rok už raz vyskytla a pravdepodobne sa bude vyskytovať častejšie a budú vznikať takéto neštandardné poveternostné situácie vo väčšej miere.

Zdroj: netweather.tv

Zmena príde až v nedeľu

Horúce počasie bude pokračovať a zintenzívňovať sa. Zrážky pritom očakávajme len ojedinele a to najmä v horských oblastiach. V sobotu by malo oteplenie vyvrcholiť na západe teplotou na úrovni približne do 36 °C. Rovnakú hodnotu očakávame v nedeľu na krajnom východe územia. Práve behom soboty a nedele by mal cez naše územie prechádzať studený front, ktorý by mal priniesť ochladenie asi o 5 či 7 °C a k tomu aj výrazné zrážkové a búrkové prejavy. Horúčavy sa pravdepodobne ale na naše územie budúci týždeň opäť vrátia.

Mohlo by vás zajímat

Predpoveď,Slovensko ǀ 5.6.2020

Víkend prinesie aj slnko aj dážď

Búrky,Predpoveď,Slovensko ǀ 4.6.2020

Nasledujúce obdobie bude búrkovo veľmi aktívne

Európa,Slovensko,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 3.6.2020

Pred desiatimi rokmi bolo Slovensko pod vodou