Huby sa po lokálnych dažďoch prebúdzajú k životu

29. 07. 2021
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 29.7.2021 14:06
ǀ
Daniel Cibula

V niektorých regiónoch sú huby na vzostupe

Pohľad mnohých hubárov do svojich košíkov bol v tomto roku nie najveselší. Oproti minulým rokom, ako nám to ukazuje aj graf nižšie, bolo zatiaľ húb v súčasnom letnom polroku poväčšine veľmi málo. Najskôr mohlo byť príčinou chladné počasie v apríli a v máji, ku ktorému sa v poslednom mesiaci pridalo aj väčšie množstvo zrážok a málo slnečného svitu. Sezóna húb sa ale následne nenaštartovala ani v júni, ktorý bol mimoriadne slnečný ale niekde aj rekordne suchý. Vlny horúčav, bez významnejších plošných zrážok, však nedopriali radosť v mnohých regiónoch ani v doterajšom priebehu júla. Neplatilo to však pre všetky regióny. Podľa portálu nahuby.sk huby v súčasnosti rastú hlavne v okolí Levíc, Prešova, Levoče, Brezna alebo v iných častiach Prešovského a Banskobystrického kraja.

Keď sa chystáte v júli alebo začiatkom augusta na hubačku, tak typickými hubami sú v tomto období napr. kozáky, dubáky, kuriatka, masliaky, pavučinovce, rýdziky, suchohríby, prášnice, bedle a iné …

Pohľad na mapu výskytu húb v regiónoch Slovenska – Zelené sú miesta s dokumentovaným výskytom, čím vyššie číslo, tým viac správ – červené sú miesta kde hríby zatiaľ veľmi zaznamenané neboli — Zdroj: nahuby.sk

Prehľad vývoja aktuálnej hubárskej sezóny z pohľadu jedlých húb oproti minulosti — Zdroj: nahuby.sk

Pohľad na tohtotýždňovú “žatvu” húb v okolí Žemberoviec v okrese Levice — Zdroj: nahuby.sk

Zrážky pribudnú počas víkendu

Jednou z príčin doteraz slabšej hubárskej sezóny môžu byť zrážky. Tie sa viažu najmä na prehánky a búrky, ktoré sú dosť lokálneho charakteru. Častokrát sú búrky spojené s intenzívnymi úhrnmi, ktoré presiahnu aj 30-40 mm za hodinu a voda jednoducho odteká a veľmi sa nestihne vsiaknuť. Napr. pri poslednom prechode studeného frontu v utorok večer a v noci na stredu boli zaznamenané zrážky hlavne v oblasti Záhoria, Považia, Ponitria, Kysúc, Oravy, Liptova, Spiša, Šariša a Horného Zemplína. Na ostatnom území takmer vôbec nepršalo. Na začiatku týždňa dokonca v okolí Strážovských vrchov spadlo aj viac ako 100 mm zrážok asi za 4 hodiny a preto sa aj tam s najväčšou pravdepodobnosťou huby prebudia k životu vo väčšej miere.

Najbližšie sa zrážky očakávajú v sobotu pri prechode ďalšieho studeného frontu, ktorý sa bude pri svojom prechode aj vlniť. V sobotu by sa mali dočkať podobné lokality ako predchádzajúcu noc, ale v nedeľu už môžu byť zaznamenané zrážky aj na ostatnom území. Následne by malo, podľa ansámblovej predpovede ECMWF, miestami pršať aj v stredu, vo štvrtok a v piatok budúceho týždňa.

Analýza zrážok za 24 hodín v mm v období 28. 07. 10:00 – 29. 07. 10:00 hod. — Zdroj: SHMÚ

Predpokladaný úhrn zrážok v mm podľa modelu WRF-ARF pre sobotu, 31. júla

Ansámblová predpoveď počasia na najbližších 15 dní pre mesto Zlaté Moravce — Zdroj: ECMWF

Mohlo by vás zajímat

Predpoveď,Slovensko ǀ 21.9.2021

V stredu bude na viacerých miestach pršať

FOTOGRAFIE ǀ 20.9.2021

V stredu začne astronomická jeseň

Predpoveď,Slovensko ǀ 20.9.2021

V utorok bude zrána ešte chladnejšie