Hurikán Florence sa valí na juhovýchod USA

10. 9. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 11.9.2018 14:52
ǀ
Daniel Cibula
Aktuálny záber na tropické cyklóny v Atlantickom oceáne

Vznik tropickej cyklóny Florence

Tropická cyklóna Florence sa vytvorila v Atlantickom oceáne v priebehu začiatku minulého týždňa. Stala sa 6. pomenovanou tropickou búrkou v Atlantickom oceáne v priebehu tohtoročnej hurikánovej sezóny. Čoskoro, v noci zo stredy na štvrtok, sa z nej stal hurikán, konkrétne hurikán 4. kategórie, aby sa jeho intenzita následne v piatok znížila pod 118 km/h a stala sa z neho opäť len tropická cyklóna. Netrvalo to však dlho. Florence totiž zamieril k teplejším vodám a jeho sila sa začala opäť zväčšovať.

Záber na hurikán Florence ešte z minulého týždňa

Aká je jeho poloha a rýchlosť v súčasnosti

V súčastnosti už dosahuje opäť silu hurikánu a jeho rýchlosť vetra pri západoseverozápadnom smere dosahuje nad 150 km/h. Nebude to však jeho maximálna rýchlosť keďže mieri ešte do viac prehriatych vôd a oceán ho bude svojou energiou veľmi výdatne živiť. V súčastnosti sa nachádza na juhovýchod od súostrovia Bermudy.

Aké oblasti zasiahne a čo prinesie

Podľa predpokladov rôznych modelov by sa mal hurikán približovať k východnému pobrežiu USA a mal by zasiahnuť najviac štáty ako Severná či Južná Karolína, kde už v týchto chvíľach majú vyhlásený stav ohrozenia. Na pobrežie by mal doraziť v priebehu štvrtka a to s rýchlosťou vetra až viac ako 200 km/h. To znamená že sa bude pohybovať niekde v rozmedzí medzi 3. a 4. stupňom Saffirovo-Sipsonovej hurikánovej stupnice.

Problémom však nebudú len silné nárazy vetra ale aj obrovské prívalové zrážky, ktoré môžu presiahnuť viac ako 500 mm a budú spôsobovať bleskové povodne, nehovoriac o obrovských vlnách na pobreží, ktoré sa budú rozlievať do vnútrozemia.

Uvidíme, čo všetko tento živel napácha ale už teraz sa môžeme zhodnúť na tom, že sa zapíše do histórie ako jeden z najväčších a najsilnejších (ak nie najväčší a najsilnejší) hurikánov v roku 2018.

Mohlo by vás zajímat

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 18.4.2019

Piatok slnečno a veľmi teplo

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 17.4.2019

Štvrtok s pokojným a teplým počasím

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 16.4.2019

Streda so zväčšenou oblačnosťou a občasným dažďom

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 15.4.2019

Ovocinári a záhradkári sa majú na pozore!!!