Hurikánová sezóna ešte neskončila

8. 10. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 8.10.2018 15:05
ǀ
Daniel Cibula
Aktuálne dianie v Atlantickom oceáne v rámci výskytu tropických cyklón

Hurikánová sezóna stále pretrváva

Keďže hurikánová sezóna trvá až do neskorej jesene, nie je ničím výnimočným, že aj v týchto chvíľach brázdia vody Atlantického aj severozápadu Tichého oceána tropické cyklóny, ktoré sú resp. sa v blízkej dobe stanú hurikánmi. Konkrétne sú to 2 tropické cyklóny v Atlantiku, ktoré majú názov Michael a Leslie a ďalšia v Pacifiku, ktorá má názov Sergio.

Tropická cyklóna Leslie a jej predpokladaný pohyb

Tropická cyklóna Sergio a jej predpokladaný pohyb

Najnebezbečnejší bude hurikán Michael

Hurikán Michael je jednou z tropických cyklón, ktoré sa vytvorili v týchto dňoch v Atlantickom oceáne. Odlišuje sa však od ostatných tým, že môže napáchať najväčšie škody. Už teraz má veľmi blízko k tomu, aby sa stal v najbližších minútach hurikánom prvej kategórie a touto silou zasiahne hlavne pobrežie Kuby a aj cíp poloostrova Yucatán v Mexiku. Ďalej sa bude pohybovať smerom na sever cez Mexický záliv a bude naberať na sile. Už v priebehu zajtrajšieho dňa dosiahne silu 2. stupňa hurikánu podľa Saffirova-Simpsonovej hurikánovej stupnice a rýchlosť vetra presiahne 160 km/h.

Štáty Florida, Georgia či Alabama v ohrození

V priebehu stredajšieho dňa dorazí hurikán už aj na pobrežie USA. V ohrození sú viaceré štáty. Na Floride už napr. úrady vyhlásili stav núdze a varujú obyvateľov severozápadu krajiny pred prívalovým dažďom a silným vetrom. Hurikán sa bude ale premiestňovať po okraji západného pobrežia a opustiť pevninu by mal až ku koncu pracovného týždňa. Jeho sila však bude postupne klesať a postupne by sa z neho mala stať len tropická búrka.

Zdroj:

https://www.accuweather.com/en/weather-news/brewing-tropical-storm-may-target-us-gulf-coast-renew-flooding-across-east-next-week/70006269

Zdroj: https://www.tropicaltidbits.com/storminfo/

Mohlo by vás zajímat

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 17.6.2019

Utorok s prehánkami a búrkami vo východnej polovici územia

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 14.6.2019

Cez víkend horúce počasie vyvrcholí

Európa,FOTOGRAFIE,Slovensko,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 13.6.2019

Nočné svietiace oblaky