Január za nami

31. 01. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 31.1.2019 19:04
ǀ
Daniel Cibula

Mesiac január, v priemere najchladnejší mesiac roka, sa o chvíľu končí a tak inšpirovaný aj dnešným vysvedčením, vám prinášame jeho sumár z hľadiska počasia a pridávame aspoň slovné hodnotenie (vysvedčenie).

Teplota

Z hľadiska teploty bol január celkovo blízky normálu. Teplejšie bolo oproti normálovému obdobiu z rokov 1981 až 2010 v nížinách a chladnejšie najmä v horských oblastiach.

Anomália teploty pre január 2019 oproti normálovému obdobiu z rokov 1981 – 2010 — Zdroj: WeatherBELL

Zdroj: SHMÚ

Zdroj: SHMÚ

Pritom maximálna teplota v januári dosiahla najvyššiu hodnotu v Hurbanove 17. dňa a to 11,7 °C. Minimum pre nižšie a stredné polohy bolo dosiahnuté o 6 dní neskôr v Oravskej Lesnej. Pri jasnej oblohe a intenzívnom vyžarovaní tepla nad snehovou pokrývkou dosiahla teplotu -26 °C. Teploty pod -20 °C sa pritom vyskytovali po viac dní za sebou. Zároveň sa k tomu pridali aj arktické dni na niektorých staniciach v kotlinách Slovenska. Či už to bol Ružomberok alebo Blatnica, kde maximálna denná teplota 22. januára dosiahla len -10,9 °C.

Zdroj foto: Jozef Orem – Batizovské Štrkovisko v januári 2019

Zrážky

Z hľadiska zrážok bol tento mesiac výrazne variabilný. Z údajov SHMÚ vyplýva, že najviac to “schytali” a to najmä v prvej polovici mesiaca stanice na severe a severozápade krajiny. Bolo to spôsobené výskytom severozápadných cyklonálnych situácií, ktoré prinášali intenzívne sneženie najmä na severozápadné návetria hôr. Preto napr. Oravská Lesná so svojimi približne 200 mm alebo Lomnický štít so 375 mm zrážok prekročili zvyčajnú hodnotu viac ako dvojnásobne. Ale nie všade spadlo rovnaké množstvo zrážok. Vplyvom reliéfu zostali niektoré regióny silne záveterné. Či už Hornádska kotlina, Banskobystrický kraj alebo Košická kotlina (viac o zrážkach v zimnom období sa dočítate napr. tu). Z konkrétnych čísel napr. stanica Košice – letisko má za január len cca. 20 mm alebo stanica Poprad s podobnými hodnotami približne 20 mm zrážok sú v tomto prípade oproti priemeru mierne zrážkovo ochudobnené.

Zdroj: SHMÚ

Zdroj: SHMÚ

Ostáva len dúfať, aby sme dôsledky januárového počasia, a tým narážam najmä na množstvo snehu v povodiach, nepocítili v negatívnych dôsledkoch v ďalších týždňoch a mesiacoch.

Mohlo by vás zajímat

Predpoveď,Slovensko ǀ 5.6.2020

Víkend prinesie aj slnko aj dážď

Búrky,Predpoveď,Slovensko ǀ 4.6.2020

Nasledujúce obdobie bude búrkovo veľmi aktívne

Európa,Slovensko,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 3.6.2020

Pred desiatimi rokmi bolo Slovensko pod vodou