Keď v Grónsku prší.

13. 3. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 13.3.2019 22:01
ǀ
Miriam Jarošová

Dážď v priestore Európy, v krajinách, kde sa prehlbuje sucho, prináša radosť a nádej, že bude viac vlahy v pôde. Ale dážď, napríklad v Grónsku, prináša obavy.

Vedci vo vedeckom časopise The Cryosphere publikovali zaujímavé zistenia ohľadom častejších tekutých zrážok v Grónsku. Dážď v týchto v zemepisných šírkach a v čase polárnej zimy je skutočne nezvyčajný jav. No za posledných 12 rokov sa dažďové zrážky v tejto časti sveta objavujú stále častejšie.

Spôsobuje ich prúdenie teplého vzduchu od juhu počas hlbokých brázd nízkeho tlaku vzduchu nad západnou časťou Európy. Dážď prináša oteplenie do tejto časti sveta, otepľuje snehový pokryv na tomto ostrove, ten sa zohrieva, topí….a v dôsledku toho sa prejavujú zmeny v prúdení. Vedci predpokladajú, že môže byť až zmenené prúdenie pod troposférou, ktorému hovoríme jet stream.

Oblasť, kde sa nachádza Grónsko, sa otepľuje 2x rýchlejšie ako priestor napríklad strednej Európy. Ak by sa rýchlo topil snehový pokryv Grónska, hladina morí by sa dvíhala až tak, že niektoré pobrežné územia krajín Beneluxu, Talianska, Francúzska …. by mohli byť zaplavené.

Glaciológovia zastávajú názor, že v otepľujúcej sa atmosfére bude mať dážď v zime, teda počas polárnej noci, rovnakú dôležitosť ako slnečné dni v lete. Budú sa podieľať na “stmavovaní”  prostredia. Tmavšie prostredie dokáže prijať viac tepla a to sa pretaví do otepľovania okolia…. čím väčšia tmavšia plocha, tým väčšia šanca na roztopenie snehového pokryvu Grónska …. a odtiaľ je iba kúsok k väčším problémov na pevnine.

Klimatický systém našej Zeme je veľmi silno navzájom previazaný a tak zdanlivo jemná zmena na kúsku krajiny ďaleko od nás dokáže veľmi silno ovplyvniť aj naše okolie a náš život v ňom.

 

Mohlo by vás zajímat

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 23.5.2019

V piatok sa oblačnosť začne zmenšovať

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 22.5.2019

Štvrtok opäť s dažďom

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 22.5.2019

Hrozba povodní je tu!

FOTOGRAFIE ǀ 21.5.2019

Streda aj s intenzívnym dažďom