Klimatická konferencia, Madrid

03. 12. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 3.12.2019 15:07
ǀ
Daniel Cibula
Klimatická konferencia začala v pondelok 2. decembra a potrvá do piatku 13. decembra — Zdroj: unfccc.int

Kedy sa koná

Konferencia OSN o zmene klímy COP 25 (2. – 13. decembra 2019) sa uskutočňuje za predsedníctva vlády Čile a koná sa s logistickou podporou španielskej vlády. Predsedníčkou konferencie je pani Carolina Schmidtová, ministerka životného prostredia Čile.

Dočasná predbežná správa #StateofClimate 2019 vydaná dnes 09:30 SEČ. Tlačová konferencia na #COP25 s generálnym tajomníkom WMO Petteri Taalasom.

O čom je konferencia OSN o zmene klímy?

Konferencia je navrhnutá tak, aby podnikla ďalšie zásadné kroky v procese zmeny klímy OSN. Po minuloročnej dohode o implementácii usmernení Parížskej dohody na COP 24 v Poľsku je kľúčovým cieľom dokončenie niekoľkých záležitostí týkajúcich sa úplnej funkcionalizácie Parížskej dohody o zmene klímy.

Konferencia ďalej slúži na vybudovanie ambícií pred rokom 2020, rokom, v ktorom sa krajiny zaviazali predložiť nové a aktualizované národné akčné plány v oblasti klímy. Mimoriadne činnosti zamerané na boj proti zmene klímy sa budú pokračovať v oblastiach, ako sú financie, transparentnosť opatrení v oblasti zmeny klímy, lesy a poľnohospodárstvo, technológie, budovanie kapacít, straty a škody, pôvodné obyvateľstvo, mestá, oceány a iné.

Rast globálnej priemernej teploty v porovnaní s rokmi 1850 – 1900 (°C)

Stretnutia a iné udalosti

Konferencia bude zahŕňať a zahŕňa dvadsiatu piatu konferenciu zmluvných strán Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy ( COP 25 ), pätnáste zasadnutie  zmluvných strán Kjótskeho protokolu (CMP 15) a druhé zasadnutie strán Parížskej dohody (CMA 2). Tiež sa bude konať a koná päťdesiate prvé zasadnutie podporného orgánu pre vedecké a technologické poradenstvo  (SBSTA 51) a podporného orgánu pre implementáciu (SBI 51).

Parížska dohoda formálne uznáva naliehavú potrebu zvýšiť našu globálnu reakciu na zmenu podnebia, ktorá podporuje ešte väčšie ambície vlád. Záväzky všetkých účastníkov sú uznané v texte rozhodnutia Parížskej dohody vrátane záväzkov prijatých prostredníctvom akčného programu Lima – Paríž.

“25×25” umelecká výstava na konferencii s cieľom inšpirovať klimatické opatrenia

Zdroj:

Rámcový dohovor Organizácie Spojených národov o zmene klímy (UNFCCC) — unfccc.int

Mohlo by vás zajímat

Predpoveď,Slovensko ǀ 5.6.2020

Víkend prinesie aj slnko aj dážď

Búrky,Predpoveď,Slovensko ǀ 4.6.2020

Nasledujúce obdobie bude búrkovo veľmi aktívne

Európa,Slovensko,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 3.6.2020

Pred desiatimi rokmi bolo Slovensko pod vodou