Končia sa nám chladné dni

08. 10. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 8.10.2019 14:42
ǀ
Daniel Cibula

Začiatok októbra bol celkovo chladný

Mnohých asi neprekvapí informácia, že začiatok októbra bol nad naším územím celkovo chladný. Už v stredu a vo štvrtok minulého týždňa, čiže 2. a 3. októbra, do našej oblasti začal postupovať frontálny systém, za ktorým sme sa ocitli v pôvodom arktickej vzduchovej hmote. Rovnako situácia sa zopakovala aj v sobotu. Teploty tak šli razantne dole. Dobre to dokumentuje aj tabuľka údajmi zo stanice Sliač, ktorá ukazuje na výraznejšie ochladenie vo štvrtok 3. októbra, a následne ešte výraznejší pokles teploty v sobotu 5. októbra až na hodnotu 9°C. Teplotne sme sa tak dostali na úroveň polovice, či konca novembra. Najchladnejšie nám bolo asi v sobotu, ktorá bola celkovo daždivá a potom aj v nedeľu, kedy sa ku tomu pridal aj severný vietor.

Podľa mapy, ktorú vytvorila spoločnosť WeatherBELL, tak celkovo prvých 7 dní mesiaca bolo nad naším územím chladnejších ako je dlhodobý normál z rokov 1981 – 2010 v priemere o 2 až 3 °C. Ešte chladnejší úvod mesiaca mali napr. v Škandinávii, kde teploty klesali až pod -10 °C a bolo tam chladnejšie lokálne o viac ako 6 °C. V Španielsku v rovnakom čase bolo pritom aj viac ako 30 °C.

Najstudenšiu noc sme zaznamenali, ale až v utorok, 8. októbra. V tento deň ráno pri vyjasnení teploty poklesli v dolinách až pod -6 °C (podľa oficiálnych údajov SHMÚ bolo -6 °C v staniciach Mlynky, Vernár, Liptovská Teplička). Najteplejšie bolo v svahových častiach okolo Bratislavy a v častiach Záhoria. Zo synoptických staníc mal napr. Veľký Javorník 2,8 °C a Bratislavská Koliba 1,7 °C. 

Maximálne a minimálne teploty, úhrn atmosférických zrážok a dĺžka slnečného svitu monitorovaná na stanici Sliač za október 2019 — Zdroj: meteociel.fr

Priemerná denná teplota vzduchu v roku 2019 a jej odchýlka od normálu. Posledné dni boli výrazne chladné. — Zdroj: SHMÚ 

Minimálna teplota vzduchu pre utorňajšie ráno podľa údajov systému INCA — Zdroj: SHMÚ

Priemerné teplotné odchýlky od normálu z rokov 1981 – 2010 pre Európu a susedné oblasti za prvých 7 dní októbra — Zdroj: weatherbell.com

Cez víkend návrat k nadpriemerným teplotám

Podobné nízke, či už nočné alebo aj denné teploty už v tento týždeň ale nečakajme. Už dnes, čiže v utorok sa teploty priblížili k priemerným hodnotám na začiatok októbra najmä na juhozápade územia a v tento týždeň sa oteplí ešte viac. Najbližšia noc z utorka na stredu by už ani mrazivá nemala byť. Chladný pôvodom arktický vzduch sa dostane viac do východnej časti Európy a u nás sa začne vlniť frontálny systém. Teploty preto väčšinou poklesnú na 8 až 2 a na juhozápade dokonca len k približne 11 °C.

Cez víkend sa oteplí ešte výraznejšie. Ešte nie je isté, či to bude začiatok typického dlhšie trvajúceho babieho leta ale isté je to, že teploty pôjdu až nad 20 °C (dokonca niektoré predpovedné materiály naznačujú teplotu až nad 25 °C). Môžu sa ale tvoriť hmly alebo nízka oblačnosť, ktoré vzostup teplôt môžu zastaviť v niektorých dolinách a kotlinách. Zrážky by sa vyskytovať nemali a obnoví sa južné prúdenie vzduchu.

Predpokladaná maximálna denná teplota podľa modelu WRF na sobotu 12. októbra

Predpokladaná maximálna denná teplota podľa modelu WRF na nedeľu 13. októbra

Mohlo by vás zajímat

Predpoveď,Slovensko ǀ 5.6.2020

Víkend prinesie aj slnko aj dážď

Búrky,Predpoveď,Slovensko ǀ 4.6.2020

Nasledujúce obdobie bude búrkovo veľmi aktívne

Európa,Slovensko,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 3.6.2020

Pred desiatimi rokmi bolo Slovensko pod vodou