Koniec astronomického leta z hľadiska počasia

14. 9. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 14.9.2018 13:10
ǀ
Daniel Cibula

Aj keď meteorologická leto už skončilo, to astronomická stále trvá. Aké počasie nás čaká v jeho konci, čiže do 23. septembra kedy nastane jesenná rovnodennosť sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Počasie na dnes a na najbližší víkend

V nasledujúcich hodinách čaká územie Slovenska zmena. Prinesie ho zvlnený studený front, ktorý sa už v priebehu dnešného poobedia dostane nad naše územie. Zrážkovo by ho mali pocítiť najmä obyvatelia Záhoria, Považia, Oravy, Kysúc, Podtatranskej oblasti či Spišu a Šarišu. Búrky pritom hrozia najmä v posledne menovaných oblastiach. Teplotne ho však pocítime úplne všetci. Najskôr ľudia v skôr menovaných oblastiach a neskôr a to v sobotu aj obyvatelia juhovýchodného Slovenska. Pršať by malo prevažne dnes a zajtra by mali postupne zrážky ustávať a od západu sa vyjasňovať. Prechod studeného frontu bude sprevádzať zmena prúdenia vzduchu, ktorý sa nám bude dostávať od severu až severozápadu a to spôsobí ochladenie asi o 5 °C pocitovo aj viac. V nedeľu už zrážky neočakávame a teplota dosiahne pri slnečnom prevažne jasnom počasí zväčša od 18 do 26 °C.

Čo sľubuje budúci pracovný týždeň

Nový pracovný týždeň sa bude niesť v duchu otepľovania. Opäť k nám začne od juhozápadu prúdiť veľmi teplý vzduch, ktorý spôsobí to že teplota vystúpi v pondelok na 22 – 28° a v stredu až piatok až na približne 24 – 30°C. Opäť tak budú pribúdať letné (s teplotou aspoň 25 °C) a na niektorých miestach aj tropické dni (s teplotou aspoň 30°C).  Keby sme si zobrali na ukážku ich aktuálny stav, tak by sme zistili, že stanica Hurbanovo už má na svojom “konte” 121 letných dní (rekord z roku 2003 – 117 letných dní, je už v tom prípade prekonaný) a 51 tropických dní (2. najvyššie číslo v histórii meraní). Nadpriemerné teplé počasie tak bude pokračovať a teplota sa bude blížiť k rekordom pre dané dátumy a to najmä vo štvrtok a piatok (20. – 21.). Zrážky ani silný vietor v priebehu týždňa neočakávame, keďže by mala prevažovať krásne čistá a slnečná obloha. Aj nočná teplota bude pomerne vysoká a bude sa udržiavať na hodnotách od 17 – 12 °C.

Budúci víkend a koniec leta a to doslovne?

Budúci víkend by mal byť osudový pre 30° teploty . Vietor by sa mal zmeniť z južného na severný a k tomu by mala pribudnúť aj oblačnosť. Teplota by od budúcej soboty mala postupne klesať. O tom či budúci víkend prinesie aj prechod výraznejšieho studeného frontu je avšak ešte hovoriť zavčasu :).

 

Mohlo by vás zajímat

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 18.4.2019

Piatok slnečno a veľmi teplo

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 17.4.2019

Štvrtok s pokojným a teplým počasím

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 16.4.2019

Streda so zväčšenou oblačnosťou a občasným dažďom

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 15.4.2019

Ovocinári a záhradkári sa majú na pozore!!!