Ľadové vajíčka

08. 11. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 8.11.2019 15:54
ǀ
Daniel Cibula

Vajcia na pláži

Risto Mattila, ktorý fotografoval vajíčka, povedal, že on a jeho manželka kráčali v nedeľu po pláži Marjaniemi na Fínskom ostrove Hailuoto (pozn. autora – v severnej časti Botnického zálivu, pri Fínskom pobreží), keď narazili na ľadové gule pokrývajúce asi dĺžku 30 metrov pláže od okraja mora. Najväčšie z nich dosahovali veľkosť futbalovej lopty. Väčšina z nich bola menšia a niektoré mali priemer ako obyčajné slepačie vajíčko.

“Bolo slnečno, zhruba mínus jeden stupeň Celzia a bol celkom veterný deň. Tam sme našli tento úžasný fenomén. Po pláži pri hladine vody boli ľadové vajcia,“ povedal pre britskú BBC Risto Mattila.

Lokalizácia ostrova v severnej časti Botnického zálivu, pri Fínskom pobreží — Zdroj: maps.google

Musia byť na to ideálne podmienky

Podľa odborníkov sú tzv. ľadové vajíčka výsledkom zriedkavých poveternostných podmienok v zhode zo správnym načasovaním.

Podľa Jouni Vainioia, špecialistu na ľad vo Fínskom meteorologickom ústave, sa tento jav môže stať raz ročne za správnych poveternostných podmienok. “Potrebujete správnu teplotu vzduchu (mierne pod nulou), správnu teplotu vody (blízko bodu mrazu) a plytké a mierne klesajúce piesočné pláže a pokojné vlny” uviedol.

„Potrebujete aj niečo, čo funguje ako jadro (pozn. autora – v tomto prípade to bude časť ľadu, ktorý je vplyvom vĺn roztrieštený na malé kúsky). Jadro začína okolo seba zhromažďovať ľad a príliv ho pohybuje po pláži, dopredu a dozadu. Malý povrch gule zvlhne, zamrzne a stáva sa väčší a väčší. ”

Podľa Dr.James Cartera, emeritného profesora geografie a geológie na Illinois State University, je v tomto období ten pravý čas na to, aby sa tento jav pozoroval, keď sa na povrchu vody začína tvoriť ľad a pri pohybe vĺn sa rozpadá.

Podobné javy pritom zaznamenali už napríklad v Rusku či na Michiganskom jazere pri americkom Chicagu.

Fotografie: Risto Mattila

Fotografie z pláže Marjaniemi na Fínskom ostrove Hailuoto z 3. novembra 2019

Zdroje:

Severe Weather Europe

The Guardian

Pravda

Mohlo by vás zajímat

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 7.7.2020

Po dažďoch a oteplení prichádzajú komáre

Predpoveď,Slovensko ǀ 7.7.2020

V stredu nás čaká chladné ráno

AKTUÁLNE,FOTOGRAFIE,Slovensko,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 6.7.2020

Počas najbližších dní a týždňov môžeme voľným okom pozorovať kométu