Maximum aktivity roja perzeidov bude najbližšiu noc

12. 8. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 12.8.2019 18:37
ǀ
Daniel Cibula

Maximum aktivity najbližšiu noc

Dnes v noci vyvrcholí aktivita jedného z najvýznamnejších a najznámejších meteorických rojov. Perzeidy sú spojené s prúdom prachových častíc v dráhe periodickej kométy 109P/Swift-Tuttle, s ktorou sa Zem stretá v období od 15. júla do 23. septembra. Počas maximálnej frekvencie, ktorá nastáva dnes v noci môžeme uvidieť “spadnúť” 45 – 60 meteorov za hodinu. Po maxime však ich počet na oblohe prudko klesá a už po troch dňoch možno pozorovať len jednotlivé kusy. Odporúčané obdobie na pozorovanie je od 5. do 14. augusta. Na začiatku si môžete vyhľadať radiant meteorického roja, čiže miesto odkiaľ meteory vylietávajú, aby ste vedeli, či videný meteor patrí k Perzeidam alebo nie. Pre Perzeidy sa tento radiant nachádza v súhvezdí Perzea. Súhvezdie Perzea je v tomto období pozorovateľné v našej zemepisnej šírke počas celej noci na severovýchodnom obzore, s postupom noci vychádzajúcom stále vyššie a vyššie nad východný obzor. Pre sledovanie Perzeíd nie je nutné pozerať sa do jeho radiantu, meteory prelietavajú po celej oblohe, vždy však v smere od radiantu.

Súhvezdie Perzea sa nachádza v blízkosti známej Cassipeii

Pozorovanie bude rušiť aj mesiac aj výrazná frontálna oblačnosť

Sledovanie meteorov (nielen výlučne z roja perzeíd – na oblohe môžeme zazrieť aj meteory z rojov Kappa Cygnidy, Severné a Južné Delta Akvaridy.), ktoré po vniknutí do zemskej atmosféry zhoria vo výškach nad 80 km, bude dnes v noci ale výrazne rušené.

Prvou a asi aj želanejšou príčinou, ktorá bude “pôsobiť” na celom území Slovenska rovnako bude mesiac. Ten je totiž len 2 dni pred splnom. Zapadať by mal krátko po 03:00 hod. nočnej. Perzeidy však zaznamenáme aj pri svietiacom Mesiaci.

Druhou a asi menej želanou príčinou sú oblačnosť a zrážky. Už v pondelok večer ku nám totiž postupuje frontálna oblačnosť spojená so zvlneným studeným frontom, ktorá prinesie na západné a neskôr aj na stredné Slovensko prehánky a búrky. Najmenej oblačnosti by behom noci malo byť na východe krajiny, kde by aspoň spočiatku pozorovanie nemalo byť oblačnosťou rušené. V druhej polovici noci sa ale začne mračiť aj v týchto regiónoch.

Predpokladané významné prejavy počasia v utorok o 02:00 hod.

Predpokladané významné prejavy počasia v utorok o 08:00 hod.

Tento rok ešte napr. Geminidy

Ak ste zo západu a máte radi podobné javy pravdepodobne sa tešíte už teraz na ďalšiu možnosť sledovania oblohy, keďže z tej dnešnej zrejme nič mať nebudete. Môžete si počkať napr. na december. Vtedy nás privítajú Geminidy, ktoré sú dokonca najaktívnejším a najpravidelnejším meteorickým rojom. Zaujímavé je, že ich materským telesom je na rozdiel od iných rojov blízkozemský, potenciálne nebezpečný asteroid 3200 Phaethon objavený v roku 1982, ktorý okolo Slnka obieha s periódou 1,4 roka. Je pravdepodobné, že Phaethon nie je obyčajným asteroidom, ale je to jadro vyhasnutej kométy.

Aktivita tohto roja trvá približne od 7. do 17. decembra. Predpokladá sa, že môže dosiahnuť v maxime hodinovú frekvenciu až nad 100 meteorov za hodinu. Maximum pripadá na 14. decembra. Farba Geminíd je rôznorodá, od zelenkavej, cez bežnú bielu, modrú až žltú. Zo všetkých meteorických rojov Geminidy prenikajú najhlbšie do zemskej atmosféry. Rušiť pozorovanie však môže okrem iného mesiac, ktorý bude veľmi blízko splnu.

Zdroje:

Slovenská akadémia vied

Veda na dosah

Astro Prešov

Pútnici

Pasztorname

 

Mohlo by vás zajímat

REPORT,Slovensko ǀ 14.11.2019

V piatok nás čakajú teploty do 16 °C

REPORT,Slovensko ǀ 13.11.2019

Vo štvrtok už zrážky ustanú

AKTUÁLNE,Európa,REPORT ǀ 12.11.2019

V Stredomorí vznikol medikán

REPORT,Slovensko ǀ 12.11.2019

V stredu náš čaká opäť aj výdatný dážď