
Podľa údajov z horskej záchrannej služby a Strediska lavínovej prevencie HZS je aktuálne vo všetkých našich pohoriach vyhlásený 2. stupeň lavínového nebezpečenstva. Nebezpečenstvo môžu priniesť vysoké teploty, ktoré sú aj na horách nad bodom mrazu (viď predchádzajúci článok o rekordoch) a s oteplením je lavínové nebezpečenstvo stúpajúce. Poobede sa vplyvom slnečného žiarenia vytvorí nad hranicou 1600 m.n.m. pre Tatry a 1200 m.n.m. pre Fatry zvýšené nebezpečenstvo, teda 3. stupeň lavínového nebezpečenstva. Po výraznom oteplení je sneh relatívne dobre sadnutý a previazaný so staršou vrstvou. Najmä na južných svahoch, kam sa slnko oprie najviac, sa očakávajú mokré lavíny a splazy z mokrého snehu. Zároveň sa odtápajú snehy najmä v skalných stenách, ktoré vytvárajú lavíny s bodovým odtrhom. Kritické sú miesta pod sedlami a závery dolín, pod hrebeňovými partiami, skalnými stenami a to najmä tam, kde sa prudko mení sklon, alebo výška vetrom ubitého snehu. Obzvlášť pozor si treba dávať na svahoch s trávnatým podkladom, kde sa môžu vyskytovať základové lavíny.
Na severných svahoch si treba dať pozor na naviate vankúše z voľného snehu, ktoré sa nachádzajú na prevažne tvrdom podklade. Výrazné oteplenie bude vyvrcholiť v najbližších dvoch dňoch a preto si radšej dajte pozor.
Aktuálna lavínová situácia
Stupnica lavínového nebezpečenstva HZS
Na nebezpečenstvo upozorňuje aj Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky na svojom fb profile, na ktorom spísalo rady pre skialpinistov. Vo svojom statuse uvádza, že najčastejší 2.stupeň (mierne lavínové nebezpečenstvo), je aj najpodceňovanejší. Práve pri ňom sa stáva mnoho nehôd.