Na horách platí v poobedňajších hodinách zvýšené lavínové nebezpečenstvo

23. 02. 2021
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 23.2.2021 16:23
ǀ
Daniel Cibula

Podľa údajov z horskej záchrannej služby a Strediska lavínovej prevencie HZS je aktuálne vo všetkých našich pohoriach vyhlásený 2. stupeň lavínového nebezpečenstva. Nebezpečenstvo môžu priniesť vysoké teploty, ktoré sú aj na horách nad bodom mrazu (viď predchádzajúci článok o rekordoch) a s oteplením je lavínové nebezpečenstvo stúpajúce. Poobede sa vplyvom slnečného žiarenia vytvorí nad hranicou 1600 m.n.m. pre Tatry a 1200 m.n.m. pre Fatry zvýšené nebezpečenstvo, teda 3. stupeň lavínového nebezpečenstva. Po výraznom oteplení je sneh relatívne dobre sadnutý a previazaný so staršou vrstvou. Najmä na južných svahoch, kam sa slnko oprie najviac, sa očakávajú mokré lavíny a splazy z mokrého snehu. Zároveň sa odtápajú snehy najmä v skalných stenách, ktoré vytvárajú lavíny s bodovým odtrhom. Kritické sú miesta pod sedlami a závery dolín, pod hrebeňovými partiami, skalnými stenami a to najmä tam, kde sa prudko mení sklon, alebo výška vetrom ubitého snehu. Obzvlášť pozor si treba dávať na svahoch s trávnatým podkladom, kde sa môžu vyskytovať základové lavíny.

Na severných svahoch si treba dať pozor na naviate vankúše z voľného snehu, ktoré sa nachádzajú na prevažne tvrdom podklade. Výrazné oteplenie bude vyvrcholiť v najbližších dvoch dňoch a preto si radšej dajte pozor.

Aktuálna lavínová situácia

Stupnica lavínového nebezpečenstva HZS

Na nebezpečenstvo upozorňuje aj Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky na svojom fb profile, na ktorom spísalo rady pre skialpinistov. Vo svojom statuse uvádza, že najčastejší 2.stupeň (mierne lavínové nebezpečenstvo), je aj najpodceňovanejší. Práve pri ňom sa stáva mnoho nehôd.

Naposledy sa takéto nešťastie na Slovensku stalo 13. februára (sobota)  pod Kondratovou kopou v Západných Tatrách, kde lavína strhla trojicu poľských skialpinistov. Jednému z nich sa podarilo svojpomocne vyhrabať a následne kontaktovať známych a poľských záchranárov TOPR so žiadosťou o pomoc, ale dvom ďalším sa prežiť nepodarilo.

Zdroje:

horská záchranná služba

fb horská záchranná služba

fb ministersto vnútra 

Mohlo by vás zajímat

AKTUÁLNE,Svet,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 1.3.2021

V Antarktíde sa odtrhol ďalší obrovský ľadovec

Predpoveď,Slovensko ǀ 28.2.2021

Jar začne relatívne teplým počasím

Predpoveď,Slovensko ǀ 26.2.2021

Počas víkendu sa ochladí a pribudnú zrážky