Na Slovensko zavíta pôvodom arktický vzduch

11. 01. 2021
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 11.1.2021 16:05
ǀ
Daniel Cibula

V pondelok ráno bolo na Orave pod -16 °C

Situácia sa v predchádzajúcich dňoch vrátila do medzí dlhodobého normálu. Ochladilo sa, pribudli silnejšie nočné mrazy, a niekde aj nasnežilo. Po dlhom čase sa dokonca objavil ľadový deň, čiže deň s maximom teploty pod 0 °C, aj na Podunajskej nížine. Najchladnejšie bolo v pondelok ráno na Orave kde teplota podľa údajov systému INCA poklesla až pod -16 °C (Liesek si pripísal teplotu -15,1 °C). Na ostatnom území, okrem častí Abova a Zemplína, bolo od -4 do približne -10 °C, v horských dolinách a kotlinách aj chladnejšie.

Teplota vzduchu o 06:00 hod. SEČ podľa systému INCA — Zdroj: SHMÚ

Sneženie a zmiernenie mrazov

Tento týždeň bude milovníkov zimného počasia tešiť aj naďalej. Aj v utorok sa niektorí obyvatelia Slovenska žijúci najmä v centrálnej a severnej časti budú budiť pri teplote pod -14 °C. V priebehu dňa sa ale synoptická situácia zmení a od severozápadu postúpi do našej oblasti pozvoľna frontálny systém spojený s tlakovou nížou nad Škandináviou. Na viacerých miestach sa k večeru rozsneží, iba na juhozápade môžu byť zrážky aj zmiešané. Sneženie a príchod chladného vzduchu budú pokračovať aj v ďalšie dni. Najviac zrážok sa bude vyskytovať v severných častiach Slovenska, kde za celý týždeň môže spadnúť aj viac ako 15 či 20 cm snehu. Na juhu by sa mohla prechodne tiež vytvoriť nízka snehová pokrývka. V stredu a vo štvrtok sa kvôli oblačnosti a zrážkam zmiernia aj nočné mrazy. V priebehu dňa bude prevažne od -3 do 3 °C.

Pôvodom arktický vzduch

V piatok sa od severovýchodu do našej oblasti bude postupne dostávať dávka veľmi chladného, pôvodom arktického vzduchu. Teplota vo výške cca. 1400 m n m. tak poklesne až pod -15 °C. Mrazivo bude v piatok ale najmä počas víkendu v rámci celého dňa a na severovýchode nie je vylúčená ani možnosť na arktický deň, s maximom teploty pod -10 °C. Vďaka tomu sa zvýraznia aj nočné mrazy a v horských dolinách môže byť ešte chladnejšie ako na začiatku týždňa.

Anomália teploty vzduchu v rámci Európy počas týždňa od 11. do 17. januára — Zdroj: met.hu

Anomália teploty vzduchu v rámci Európy počas týždňa od 11. do 17. januára — Zdroj: met.hu

Anomália teploty vzduchu v rámci Európy počas týždňa od 11. do 17. januára — Zdroj: met.hu

Anomália teploty vzduchu v rámci Európy počas týždňa od 18. do 24. januára — Zdroj: met.hu

Mohlo by vás zajímat

Predpoveď,Slovensko ǀ 15.1.2021

Čaká nás mrazivý víkend

Predpoveď,Slovensko ǀ 14.1.2021

V piatok sa ocitneme v pôvodom arktickom vzduchu

REPORT,Slovensko,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 13.1.2021

Od začiatku Vianoc snehu výrazne pribudlo