Na svätú Katarínu schovajme sa pod perinu

26. 11. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 26.11.2018 15:56
ǀ
Daniel Cibula

Výrazné ochladenie

Na začiatku posledného novembrového týždňa nás čaká v počasí opäť zmena. Tentokrát sa jedná o vpád studeného, pôvodom arktického vzduchu. Ten síce podľa pranostiky neprišiel rovno na Katarínu, ale pranostika “na svätú Katarínu schovajme sa pod perinu” je veľmi aktuálna.

Sneženie aj v nížinách

Hranica sneženia už v týchto hodinách výrazne klesá. Najskôr by mala klesať na severe a východe Slovenska, kde to bude v podvečer už okolo 500 m n. m.. v noci už na týchto miestach bude snežiť v podstate všade. Dážď bude ale aj v priebehu utorka ešte pretrvávať najmä na Podunajskej nížine a juhu stredného Slovenska. Najviac snehu by malo spadnúť na severovýchode Slovenska, kde to môže byť ojedinele aj okolo 15 cm.

Veľký pozor ale treba dať aj na tvorbu snehových jazykov a závejov. Keďže najmä na Považí či na východe Slovenska sa bude vietor v nárazoch pohybovať aj okolo 60 km/h.

Výrazné zosilnenie nočných mrazov a na severe aj ľadové dni

Už v priebehu zajtrajšieho dňa výrazne poklesne aj maximálna denná teplota. Tá na severe už neprekročí v niektorých lokalitách ani 0°C a bude sa celý deň pohybovať pod bodom mrazu. To značí podľa definície ľadový deň. Na juhu bude maximum len okolo 5°C. Po zmenšení oblačnosti v priebehu stredy zosilnia aj nočné mrazy. Najchladnejšia by mala byť hlavne noc zo stredy na štvrtok, kedy najmä na miestach zo snehovou pokrývkou v dolinách a kotlinách bude klesať teplota aj pod -13 °C. Mrazy sa pritom vyskytnú na celom území. Ani v ďalšie dni nebude výrazne teplejšie skôr naopak. Teplota v priebehu dňa bude dosahovať zväčša od -3 do +2°C.

Predpokladaná teplota podľa modelu GFS v utorok 27. novembra o 13:00 hod.

Predpokladaná teplota podľa modelu GFS v štvrtok 29. novembra o 04:00 hod. rannej

Predpokladaná teplota podľa modelu GFS v štvrtok 29. novembra o 13:00 hod.

Mohlo by vás zajímat