Nasledujúce obdobie bude búrkovo veľmi aktívne

04. 06. 2020
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 4.6.2020 15:09
ǀ
Daniel Cibula

V tomto roku zatiaľ počasie nepraje milovníkom búrlivého počasia. Búrok totiž bolo málo čo do počtu, aj do intenzity. Zmeniť sa to môže v nasledujúcich dňoch. Už dnes (vo štvrtok 04. júna) sa začala najmä po približne 16:00 hod. vytvárať výrazná konvektívna oblačnosť, ktorá priniesla prvé výraznejšie prehánky a búrky. Rovnaká situácia bude panovať aj v ďalších dňoch.

Už v piatok (zajtra) sa budú tvoriť búrky priamo pri prechode studeného frontalného rozhrania, ktoré môžu byť aj intenzívne s krúpami, so silným nárazovým vetrom a výraznými úhrnmi zrážok (aj nad 25 mm). Vďaka oblasti nízkeho tlaku vzduchu, ktorá sa bude udržiavať do nedele v oblasti západnej Európy, bude do našej oblasti prúdiť od juhu teplý ale aj vlhký vzduch. Následne sa tlaková níž presunie cez naše územie na juhovýchod, ale aj tak budeme v jej dosahu a stále budú vhodné podmienky na konvekciu a na vývin prípadných búrok.

Každopádne, v nasledujúcich dňoch sa v tomto smere dočkáme výraznej zmeny.

Vývoj počasia na nasledujúcich 10 dní hovorí o veľkej premenlivosti a častých prehánkach či búrkach — Zdroj: wetterzentrale.de

CAPE je energia, ktorá sa môže potenciálne nad daným miestom uvoľniť a spôsobiť tvorbu konvekčnej oblačnosti, neskôr aj búrok.. Vyjadruje sa v jednotkách joule na kilogram (J/kg). Určuje sa z hodnôt pri vertikálnom meraní atmosféry. V nasledujúcich dňoch bude veľká najmä na východe Slovenska ako aj Európy.

Zdroje:

flymet.meteopress.cz

in-pocasi.cz

Mohlo by vás zajímat

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 7.7.2020

Po dažďoch a oteplení prichádzajú komáre

Predpoveď,Slovensko ǀ 7.7.2020

V stredu nás čaká chladné ráno

AKTUÁLNE,FOTOGRAFIE,Slovensko,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 6.7.2020

Počas najbližších dní a týždňov môžeme voľným okom pozorovať kométu