Nepodceňujte pobyt na slnku

12. 06. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 12.6.2019 14:07
ǀ
Daniel Cibula

Horúce počasie láka čoraz viac ľudí k vode alebo do prírody a tým pádom aj k pobytu na slnku, či už krátkodobo alebo dlhodobo a zámerne (napr. pri opaľovaní). Tu si však musíme dať výrazný pozor keďže dlhodobý pobyt na slnku môže aj škodiť.

Vysoký UV index

Na zemský povrch zo Slnka dopadá predovšetkým viditeľné, infračervené a ultrafialové žiarenie. UV žiarenie nevnímame zrakom, má však značné biologické účinky na organizmy. Aby sme lepšie odhadli jeho vplyv bol zavedený tzv. UV index. Nadobúda hodnoty 0 až 15. Práve v mesiaci jún, teda v období okolo letného slnovratu dosahuje vysoké čísla. Všeobecne platí, že čím je vyšší tak je vyššie aj riziko spálenia kože.

Dnes (v stredu) bol zaznamenaný UV index na hodnote 7,9 a zajtra je odhadovaný až na 8. Patrí to do kategórie “vysoký”, ktorá má hodnoty od 7 – 9.

Ozónová vrstva je redukovaná

Na intenzitu UV žiarenia a tým aj hodnoty UV indexu vplývajú ale viaceré faktory: výška Slnka, nadmorská výška, rozptyl v atmosfére, oblačnosť, odraz od povrchu ako aj atmosférický ozón. Práve ozónová vrstva, ktorá výrazne pohlcuje toto žiarenie je v týchto dňoch v našej oblasti výrazne redukovaná. Dnes (v stredu) dosiahla hodnotu v Gánovciach 315 D.U. (dobsonových jednotiek), čo je 12% pod dlhodobým priemerom, ktorý sa pohybuje na úrovni 358 D.U..

Stav ozónovej vrstvy za posledný mesiac nameraný na stanici Poprad-Gánovce — Zdroj: SHMÚ

Odporúčaný čas opaľovania, alebo pobytu na slnku

Aký je teda správny čas pobytu na slnku? Záleží to samozrejme od hodiny kedy naň vchádzame. Pri najvyššej intenzite slnečného žiarenia v období okolo poludnia je UV index najvyšší. Čím ale ideme do vyšších nadmorských výšok jeho hodnota rastie (zmenšuje sa stĺpec atmosféry, ktorý ho absorbuje).

Preto pri súčasnej hodnote by sme mali stráviť na priamom slnečnom žiarení okolo poludnia len od 17 do 40 minút a to podľa toho aký fototyp pokožky máme (viď nižšie). Toto žiarenie ale preniká aj vodou (95%) ako aj oblačnosťou. Dokonca sa pred ním v menšej miere neskryjeme ani v tieni a preto sa dokážeme opáliť aj tam.

Odporúčaná hodnota ochranného faktoru je pritom v týchto chvíľach na úrovni od 5 do 14.

Dajte si pozor.

Zdroj: SHMÚ

 

Mohlo by vás zajímat

Predpoveď,Slovensko ǀ 5.6.2020

Víkend prinesie aj slnko aj dážď

Búrky,Predpoveď,Slovensko ǀ 4.6.2020

Nasledujúce obdobie bude búrkovo veľmi aktívne

Európa,Slovensko,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 3.6.2020

Pred desiatimi rokmi bolo Slovensko pod vodou