Oblaky druhu mammatus

28. 03. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 28.3.2019 16:25
ǀ
Daniel Cibula
Neufahrn v Bavorsku, 25. marec 2019 — Zdroj: wetteronline.de, autor -Silvia Harrer

Mammatus

Mam je podľa medzinárodnej morfologickej klasifikácie oblakov jedna zo zvláštností oblakov. Má tvar zaoblených výbežkov podobajúcich sa na prsia, ktoré visia na spodnej strane oblakov. Jeho meno je odvodené z latinského slova mamma, čo v preklade znamená vemeno. Ľudí láka práve jeho neobvyklý vzhľad, s ktorým by sa prirovnával k máloktorým oblakom. Tento oblak sa môže javiť obzvlášť fotogenickým, keď je z boku ožiarený slnečným svetlom. To sa stáva najmä pri východe a západe slnka. Vtedy sa môžu začať jedinečné a veľkolepé farebné hry.

Vznik

Mammatus vzniká najčastejšie pod nákovou búrkového mraku typu Cumulonimbu (Cb) a je charakteristický najmä pre intenzívne búrky v štádiu rozpadu. Nákova obsahuje značné množstvo prechladených vodných kvapiek i ľadových častíc. Pri zoslabnutí vertikálnych pohybov v nákove (čo sa deje práve pri štádiu rozpadu Cb), začnú tieto zrážkové elementy prepadávať do priestoru bezprostredne pod nákovou – do vzduchu s malou relatívnou vlhkosťou. Tu sa rýchlo odparujú, čím je spotrebované latentné teplo a dochádza k ochladeniu vzduchu. “Bubliny” chladného vzduchu klesajú rýchlejšie ako okolitý vzduch a strhávajú zo sebou aj samotný oblak nad. Takto vznikajú mammatusy alebo oblačné bubliny. Nie sú však nebezpečné.

Poznatky o tvorbe oblakov mammatus sú popísané aj v článku v časopise Journal of Atmospheric Sciences: “The Mysteries of Mammatus Clouds: Observations and Formation Mechanisms”

Mammaty v oblaku cumulonimbus

Sadowie, Poľsko, 25. marec 2019 — Autor: Patryk Koziel

Výskyt

Tento oblak môžte pozorovať aj na Slovensku. Mammaty sú pozorované častejšie v lete ako v zime, pretože v lete sú pri búrkach oveľa výraznejšie pohyby ako v zimnom období.

Niekedy sa štruktúry druhu mammatus vytvárajú aj na iných druhoch oblakov, ako sú cirrus, cirrocumulus, altocumulus, altostratus, stratocumulus.

FOTOGALÉRIA: www.stormgasm.com

Zdroje údajov:

learnweather.com

journals.ametsoc.org

vedelisteze.sk

slovnik.cmes.cz

wetteronline.de

Mohlo by vás zajímat

Predpoveď,Slovensko ǀ 21.9.2021

V stredu bude na viacerých miestach pršať

FOTOGRAFIE ǀ 20.9.2021

V stredu začne astronomická jeseň

Predpoveď,Slovensko ǀ 20.9.2021

V utorok bude zrána ešte chladnejšie