Opätovné víkendové oteplenie

06. 02. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 6.2.2019 18:15
ǀ
Daniel Cibula
Viaceré vodné toky zaznamenali v priebehu víkendu výrazný vzostup hladín. Na obrázku vodný tok v Považskej Bystrici. Foto: Milan Kudlaňák

S počasím je to v posledné dni ako na hojdačke. Najskôr silné víkendové oteplenie s dažďom, následne najmä na západe so snežením a postupne prechod k slnečnému a pokojnému charakteru. Poďme sa preto pozrieť čo nám prinesie v nasledujúcich dňoch.

Mrazy budú pokračovať

Ako sme na úvod spomínali, cez víkend sa nám výrazne oteplilo a maximálna denná teplota dosiahla na túto dobu veľmi vysoké hodnoty. Dokonca na viacerých staniciach na východe boli prekonané historické záznamy o maximálnych teplotách pre tento deň (3. február). Bolo tomu tak napr. v Kamenici nad Cirochou, Trebišove, Prešove, Tisinci či v Bardejove.

Následne ale prevzal nad počasím u nás taktovku pás vyššieho tlaku, ktorý sa tiahol v rámci Európy od Pyrenejského poloostrova až po Európsku časť Ruska. To znamená, že sa nielen na viacerých miestach vyjasnilo a zoslabol vietor, ale aj pribudli hmly, nízka oblačnosť a výraznejšie nočné mrazy.

Očakáva sa, že vďaka vplyvu tlakovej výše a neskôr aj po prechode studeného frontu budú teploty v noci naďalej klesať na mrazivé hodnoty a to až do noci (vrátane) z piatka na sobotu, kedy sa už bude postupne prejavovať prílev teplejšieho vzduchu.

Predpokladaná teplota vo švrtok o 7:00 hod. podľa modelu DWD ICON

Predpokladaná teplota v piatok o 7:00 hod. podľa modelu DWD ICON

Predpokladaná teplota v sobotu o 7:00 hod. podľa modelu DWD ICON

Zároveň ešte v priebehu zajtrajšieho dňa treba rátať s prevažným slnečným charakterom počasia, rušeným len tvorbou hmiel a nízkej oblačnosti, ktoré sa budú udržiavať dlhšie najmä na juhu stredného Slovenska a neskôr aj na juhovýchode krajiny.

Predpokladané celkové prekrytie oblačnosťou podľa modelu DWD ICON zajtra (vo štvrtok) o 12:00 hod.

Studený frontálny systém

V noci zo štvrtka na piatok sa ale počasie bude mierne meniť. Do našej oblasti postúpi od západu pás oblačnosti spojenej so studeným frontálnym rozhraním, ktorý nás síce zasiahne, ale zrážok prinesie len veľmi málo, keďže sa bude pri prechode naším územím mierne rozpadať. Slabé zrážky očakávame najmä v západnej časti krajiny a na severe Slovenska. Snežiť by malo hlavne od výšky približne 400 či 500 m n. m.. V priebehu dňa sa ale oblačnosť bude opäť od západu zmenšovať.

Synoptická situácia pre piatok 12:00 UTC — Zdroj: ČHMI

Predpokladaná akumulácia zrážok podľa modelu GFS od piatka 8. februára 01:00 hod. do 13:00 hod.

Víkendové oteplenie

Cez víkend sa už ale opäť oblačnosť bude zväčšovať. Očakávame oblačnú až zamračenú oblohu a vyskytnú sa aj slabé zrážky, ktoré sa budú v sobotu sústrediť na severovýchod krajiny a v nedeľu sa už vyskytnú k večeru miestami na celom území. Podstatné je ale to, že sa do našej oblasti opäť bude dostávať teplejší vzduch od juhozápadu a bude pritom aj veterno a to najmä v nedeľu. Maximálna denná teplota by sa mala v nedeľu dostať na úroveň približne 11°C.

Synoptická situácia pre sobotu 12:00 UTC — Zdroj: ČHMI

Predpokladaná teplota podľa modelu GFS v nedeľu 10. ferbruára o 13:00 hod.

Mohlo by vás zajímat

Predpoveď,Slovensko ǀ 5.6.2020

Víkend prinesie aj slnko aj dážď

Búrky,Predpoveď,Slovensko ǀ 4.6.2020

Nasledujúce obdobie bude búrkovo veľmi aktívne

Európa,Slovensko,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 3.6.2020

Pred desiatimi rokmi bolo Slovensko pod vodou