Ovocinári a záhradkári sa majú na pozore!!!

15. 4. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 15.4.2019 18:13
ǀ
Daniel Cibula
Chladné rána zažili v predchádzajúcich dňoch aj vo Francúzsku. Vo vinohradoch preto bolo rušno. Záber je zo včerajšej noci.

Nielen vo Francúzsku, či v západnej a severnej Európe museli rátať v predchádzajúcich dňoch s mrazmi. S mrazmi musíme rátať aj našom území. Už dnešné (pondelňajšie) ráno bolo v prízemnej vrstve mrazivé vo veľkej časti Slovenska a to dokonca aj v nížinách. Napr. v Dudinciach teplota v 5 cm nad povrchom podľa operatívnych údajov SHMÚ poklesla na -3,7 °C v Piešťanoch -2,2 °C, či v Kuchyni na Záhorí na -2,7 °C.

Najbližšia noc ale bude ešte mrazivejšia! Bude to spôsobené ideálnymi podmienkami. Do našej oblasti prúdi chladnejší a hlavne suchší vzduch. To znamená, že musí byť dosiahnutý veľmi veľký pokles teploty, aby vôbec teplota dosiahla hodnotu rosného bodu a začali sa tvoriť hmly, ktoré by zmiernili alebo resp. zastavili pokles teplôt. Ten sa aktuálne (17:00 hod. SELČ) pohybuje od -2 °C na Podunajskej nížine až po približne -10 °C napr. pod Tatrami.

Zároveň očakávame, že severný až severovýchodný vietor výrazne zoslabne (snáď najväčšie rýchlosti budú na Východoslovenskej nížine) a bude prevládať jasná alebo takmer jasná obloha. Výraznému radiačnému poklesu teploty tak nebude skoro nič brániť.

Hodnota relatívnej vlhkosti vzduchu o 17:00 hod. SELČ nad územím Slovenska

Hodnota rosného bodu (teplota pri ktorej relatívna vlhkosť dosiahne 100%) o 17:00 hod. SELČ nad územím Slovenska

Predpokladaná rýchlosť a smer vetra o 6:00 hod. SELČ nad územím Slovenska

Predpokladané pokrytie oblačnosťou o 6:00 hod. SELČ nad územím Slovenska

Konkrétne čísla

V noci teda očakávame, že teplota bude klesať od 3 do -3 °C na severe v údoliach ojedinele až pod -5 °C. V prízemnej vrstve sa dokonca môže vyskytnúť mráz pod -7 °C a to v spomínaných údolných oblastiach na severe Slovenska.

Záhradkárom a ovocinárom, tak nezostáva nič iné ako sa dobre pripraviť na najbližšiu noc a dúfať, že vykonané protimrazové opatrenia budú dostatočné a potencionálna úroda utrpí čo najnižšie škody.

Predpokladaná hodnota teploty vzduchu v 2 m nad povrchom utorok ráno o 6:00 hod. SELČ (Pravdepodobne bude omnoho nižšia ako predpokladá predpovedný model)

Predpokladaná hodnota prízemnej teploty utorok ráno o 6:00 hod. SELČ (Pravdepodobne bude omnoho nižšia ako predpokladá predpovedný model)

 

 

Mohlo by vás zajímat

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 17.6.2019

Utorok s prehánkami a búrkami vo východnej polovici územia

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 14.6.2019

Cez víkend horúce počasie vyvrcholí

Európa,FOTOGRAFIE,Slovensko,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 13.6.2019

Nočné svietiace oblaky