Po búrlivom začiatku mesiaca je predpoklad na výskyt tropického dňa

09. 05. 2022
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 9.5.2022 16:42
ǀ
Daniel Cibula
Pohľad na búrku fotenú z Košických Olšian, 3. mája 2022 – Foto: Miroslav Janočko

Za prvých 8 dní bolo lokálne aj 6 dní s búrkou

Úvod mája bol na území Slovenska pomerne búrlivý. V podstate každý deň sa vytvárala aspoň na niektorých miestach mohutná kopovitá oblačnosť a spolu s ňou aj prehánky a búrky. Tých bolo v niektorých regiónoch naozaj dosť a napr. v Popradskej kotline, na Gemeri, Hornej Nitre, Záhorí ako aj v Bratislave a okolí bolo miestami za prvých 8 dní až 6 dní s búrkou. Naopak najmenej búrok bolo na krajnom juhovýchode, kde sa na Východoslovenskej nížine v okolí Čiernej nad Tisou nevyskytla žiadna. Lokálne boli búrky aj intenzívne, o čom vedia napr. obyvatelia Šenkvíc, Myjavy alebo Nitrianskeho Pravna, ktorým prívalové zrážky spôsobili aj škody na majetku. V sieti Blitzortung bolo zaznamenaných už viac ako 47000 bleskových výbojov. Naposledy bolo, pre predstavu, viac za celý mesiac máj v roku 2018 a to okolo 57000, takže tohtoročný máj má ešte dostatok času na jeho prekonanie.

Počet dní s búrkou za prvých 8 dní mesiaca máj 2022 – Zdroj: Data ze systému detekce blesků Blitzortung.org – AMS – o.s. (bourky.cz)

Vo výhľade je tropická 30-tka

Ešte pred približne týždňom sme informovali, že bol na území Slovenska zaznamenaný prvý letný deň v roku 2022. Stalo sa tak 03. mája a najteplejšie bolo v Skalici na Záhorí s teplotou nad 26°C. V tomto týždni je predpoklad, že zaznamenáme tropický deň s maximum až 30°C. Najpravdepodobnejšie sa to stane vo štvrtok, kedy sa v oblasti Poľska, Nemecka, krajín Beneluxu a Francúzska bude vlniť v brázde nízkeho tlaku vzduchu studený front a pred ním k nám bude prúdiť od juhozápadu veľmi teplý vzduch. Najteplejším regiónom by mala byť Podunajská nížina.

Po prechode frontu by sa malo následne v piatok mierne ochladiť, a preto by už v závere týždňa malo byť asi o 5°C chladnejšie ako vo štvrtok. Zároveň očakávame vo štvrtok večer a v piatok aj lokálne výskyt pomerne intenzívnych búrok sprevádzaných krúpami či silným nárazovým vetrom.

 Ansámblová predpoveď pre Komárno – Zdroj: Európske centrum pre strednodobé predpovede počasia

Mohlo by vás zajímat